Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2013
Gminne obchody 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918–1919

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”

Mieszkańcy Mroczy, kombatanci, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu wzięli udział w obchodach 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. 5 stycznia 1919 r. na odsiecz opanowanemu przez Niemców miastu, wyruszyła kompania jarocińska złożona # z powstańców i ochotników. Ceną za odzyskanie niepodległości były tysiące rannych i zabitych, także z regionu.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się zbiórką delegacji i pocztów sztandarowych przed remizą OSP w Mroczy. Po przemarszu do kościoła pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP została odprawiona uroczysta msza św. w intencji powstańców wielkopolskich i ich rodzin. Przewodniczył jej proboszcz mroteckiej parafii ks. dziekan Wojciech Cierniak. Uświetniły ją także pieśni wykonywane przez mrotecki chór Cecylia. – Dziś, kiedy wspominamy to zwycięskie wydarzenie nie możemy ograniczyć się tylko do splendoru i manifestacji. Dziedzictwo powstańców wielkopolskich musi stać się naszym dziedzictwem. Przesłanie jest przecież proste: „kochaj swoją Ojczyznę”. Złóżmy zatem na ołtarzu modlitwę wdzięczności. Dajmy przyszłemu pokoleniu to, co najlepsze. Wznieśmy się ponad przeciętność i nie wstydźmy się tego, co jest w nas szlachetne. Pójdźmy pod prąd i nie bójmy się słów: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił podczas homilii ksiądz proboszcz.

Następnie poczty sztandarowe, delegacje oraz zebrane osoby przeszły w uroczystym pochodzie na plac Wolności, gdzie przy obelisku powstańczym odbyły się dalsze uroczystości. W czasie przemarszu uczestnicy słuchali odtwarzanego z płyty CD utworu pt. „Marsylianka Wielkopolska”. Prezes TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha i jednocześnie główny organizator i koordynator uroczystości mjr rez. Jarosław Odrobiński powitał wszystkich przybyłych. – Znajdujemy się przy obelisku upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919, który został odsłonięty 5 stycznia 2009 r. – mówił prezes TPPW 1918/1919.

Wartę honorową przy obelisku pełnili: żołnierze 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej” z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii i Oręża z Bydgoszczy. Ponadto 1 batalion logistyczny w ramach wojskowej asysty honorowej wystawił pododdział honorowy ze Sztandarem oraz Poczet Flagowy. Asystę uzupełniali żołnierze-muzycy z Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy. Natomiast przy tablicy memoratywnej upamiętniającej Feliksa Łabędzkiego wartę honorową pełnili: ratownicy z Jednostki Ratownictwa Medycznego z Kowalewka im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej wspólnie z kadetami klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki z Łobżenicy.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i salwie honorowej nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem powstańczym i pod tablicą ku czci Feliksa Łabędzkiego. Na koniec wszystkie zebrane osoby wspólnie odśpiewały „Rotę”.

 

Wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli m. in.:

- burmistrz Mroczy Leszek Klesiński w asyście przewodniczącego rady miejskiej Romualda Rosińskiego
- starosta nakielski Tadeusz Sobol wraz z wicestarostą Andrzejem Kindermanem
- poseł Kosma Złotowski wraz z lokalnymi działaczami PiS
- wiceprezes Zarządu Oddziału Wojska Polskiego płk rez. Edmund Łączny
- sołtys Brzozy płk rez. Waldemar Owczarzak
- przedstawiciele wojewody: Mieszko Klawikowski oraz Lidia Dąbrowska
- delegacja PiS-u z Nakła na czele z Adamem Tchórzewskim
- członkowie TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha w składzie: Maria Nowacka, Paweł Wintrowicz, Marian Wiśniewski
- potomkowie powstańców wielkopolskich: Piotr Marosz oraz Magdalena Musiał-Resler
- dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki w Łobżenicy Lucyna Góra-Mrotek
- przedstawiciele KPPSP w Nakle na czele z bryg. Franciszkiem Sobiechowskim
- mroteckie służby mundurowe: kierownik posterunku policji mł. asp. Dariusz Kokoszewski, komendant straży miejskiej Jacek Ćwikła, prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP dh. Stefan Kubicki
- pracownicy oświaty: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego Maria Jolanta Miler, dyrektor Przedszkola Miejskiego Grażyna Stachowska, wicedyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II Hanna Stanecka
- harcerze.

Przy tablicy memoratywnej upamiętniającej Feliksa Łabędzkiego wiązankę kwiatów złożyli członkowie TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha: Krzysztof Polewczyński, Franciszek Szwajkowski, Maria Sobota.

Oceń artykuł: 43 60

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)