Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

02 maja 2024

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

fot. pixabay

fot. pixabay

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

W składzie lilaka nie brakuje substancji aktywnych. Są to glikozydy irydoidowe, lignany, kumaryny, flawonoidy, fenolokwasy czy garbniki.  Roślina posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Z kwiatów można przyrządzić smaczny syrop, nalewkę czy napar.  Syrop z lilaka z pewnością przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie.  Wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lilak posiada fitoncydy antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Syrop z lilaka można przygotować domowym sposobem. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

Około dwie szklanki kwiatostanów lilaka, 1,5 litra wody, 1 kg cukru i 2 cytryny.

Kwiaty lilaka zbieramy z dala od dróg, w miejscach bez zanieczyszczeń w słoneczny dzień. Kwiaty muszą być dobrze rozwinięte. Zalewamy je zimną wodą i gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut. Po wystudzeniu, powstały wywar wkładamy do lodówki na 24 godziny. Następnie odciskamy płyn przez gazę lub drobne sitko. Dodajemy do niego wyciśnięty sok z cytryn i cukier. Gotujemy na wolnym ogniu przez około dwie godziny, często mieszając płyn drewniana łyżką. Gorącym syropem napełniamy wyparzone słoiczki. Dokładnie zakręcamy i stawiamy na wieczku. Po ostudzeniu przechowujemy w chłodnym miejscu.

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Budowa hal
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)