Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 stycznia 2018

Uroczystości w Szubinie. Ponownie uczczono pamięć o powstańcach

fot. LK

fot. LK

11 stycznia 2018 roku w Szubinie uczczono pamięć powstańców wielkopolskich, którzy #oddali życie za wolność ojczyzny 99 lat temu. Można powiedzieć, że uroczystość była wejściem w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Część pierwsza gminnych obchodów rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Nakielskiej w Szubinie. Wzięli w niej udział starosta nakielski Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman, radni powiatowi, burmistrz Szubina Artur Michalak, zastępca burmistrza Krystyna Sichel, przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Kasprzak, radni miejscy, ksiądz dziekan Tadeusz Lesiński, ksiądz Jacek Pawelczyk, przedstawiciele szkół, jednostek OSP, policji, stowarzyszeń historycznych związanych przede wszystkim z Powstaniem Wielkopolskim, kibice klubów Lech Poznań i Zawisza Bydgoszcz oraz mieszkańcy Szubina.

- Kilkadziesiąt lat temu ksiądz proboszcz Stanisław Gałecki poświęcił pomnik nad mogiłą Powstańców Wielkopolskich. Wtedy też na terenie frontu północnego odnaleziono kolejne bezimienne ciała Powstańców Wielkopolskich, które po ekshumacji spoczęły w mogile. Tu odbywały się defilady. Jesienią, gdy wojska niemieckie wkroczyły do Szubina, wzięły krwawy odwet na Powstańcach Wielkopolskich. I tu się spotykamy co roku w styczniu – powiedziała Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. - To wyraz pamięci o tych, którzy 99 lat temu przynieśli wolność na ziemiach szubińskich – dodała.

Modlitwę za spoczywających na cmentarzu powstańców, ale i za tych, którzy polegli podczas II wojny światowej, odmówił ksiądz dziekan Tadeusz Lesiński, a następnie delegacje złożyły przy pomniku wieńce oraz zapaliły znicze pamięci.

 - Dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość. Przy tej okazji chciałem powiedzieć, że podjąłem decyzję o powołaniu komitetu społecznego odbudowy pomnika-mogiły Powstańców Wielkopolskich. Jesteśmy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesteśmy w przededniu setnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To chyba właściwy moment na powołanie takiego komitetu – powiedział burmistrz Szubina Artur Michalak.

Druga część uroczystości rocznicowych odbyła się w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej. Tam profesor dr hab. Elżbieta Szubertowska wygłosiła prelekcję o osobie-symbolu Powstania Wielkopolskiego – Ignacym Paderewskim. Wykład zakończył się występem pianistycznym profesor Szubertowskiej, który nagrodzono owacjami na stojąco.

Również w tej części spotkania nie zabrakło okolicznościowych przemówień. Głos zabrał m.in. starosta nakielski Tomasz Miłowski. - Powstanie Wielkopolskie to najbardziej charakterystyczne wydarzenie historyczne na terenie powiatu nakielskiego. Wątki powstańcze obecne są niemal w każdym zakątku naszego powiatu, czyli na Pałukach i Krajnie – mówił. Starosta zaprosił też na powiatowo-gminne obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się 2 lutego w Kcyni. 

Oceń artykuł: 12 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)