Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 września 2014

Śmierć w Bydgoszczy – Memento

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy w ramach 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zaprasza na spektakl# teatru faktu, na podstawie najnowszej książki Wiesława Trzeciakowskiego „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945” (trzecie wydanie, poszerzone z 2013 r.).

Widzowie w Mroczy obejrzą przedstawienie w niedzielę, 28 września o godzinie 15:00 w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy, ul. Śluzowa 6.

Publikacja starannie dokumentuje wydarzenia pierwszych dni okupacji hitlerowskiej w Bydgoszczy, na podstawie istniejących dokumentów, fotografii i zeznań naocznych świadków. Odkrywa nigdzie dotychczas nie publikowane epizody oraz rzuca nowe światło na zdarzenia już wcześniej opowiedziane. Demaskuje ostatecznie hipokryzję, uknutej na potrzeby hitlerowskiej propagandy i wciąż domagającej się swego miejsca w poważnej historiografii, goebbelsowskiej terminologii Blutsonntag („krwawej niedzieli”) dot. w rzeczywistości niemieckiej dywersji dnia 3 września 1939 roku w Bydgoszczy, zdławionej zgodnie z prawem wojny przez polskie wojsko z pomocą ludności tego miasta. Zawiera także największe po wojnie listy imienne polskich ofiar okupacji niemieckiej w Bydgoszczy (1.500 nazwisk i ustalonych okoliczności śmierci). Do tej liczby należy doliczyć ok. 2.000 Żydów bydgoskich, z których wojnę i okupację przeżyło ok. 70.

Książka otrzymała w 2012 roku nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, a środowisko naukowe m.in. UMK (prof. J. Sziling, prof. M. Wojciechowski, prof. Z. Karpus) uważa ją za fundamentalną i najważniejszą po wojnie pracę historyczno-dokumentalną o tej tematyce.

W obliczu ciągłych i wciąż narastających konfliktów na świecie, przypomnienie tamtych, niezwykle dramatycznych momentów naszej historii, niech będzie wciąż żywym memento dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Udział biorą: WIESŁAW TRZECIAKOWSKI – autor
oraz aktorzy: Wanda Dolman – Rzyska, Eugeniusz Rzyski.

Wstęp bezpłatny!

mat: MGOKiR w Mroczy

Oceń artykuł: 53 52

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Budowa hal
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Nowe znaki w Brzózkach. Pozwolą ocalić niejedno kocie życie

Nowa droga w Brzózkach, a nasze koty #mają stare nawyki. Nie są przyzwyczajone do większych szybkości pojazdów. Dlatego znaki ostrzegawcze może pozwolą ocalić nie jedno kocie życie.

(czytaj więcej)