Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

24 maja 2017

Samorządowcy w statystyce. Dominują osoby w średnim wieku

Spotkanie założycielskie Stowarzyszenie Radnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras

Spotkanie założycielskie Stowarzyszenie Radnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras

Mandaty radnych wszystkich szczebli sprawuje w Kujawsko-Pomorskiem ponad 2,5 osób, #w większości mężczyzn w średnim wieku. Mamy najlepiej w kraju wykształconych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – wynika z tegorocznego badania Głównego Urzędu Statystycznego. W najbliższą sobotę (27 maja) przypada Dzień Samorządu Terytorialnego.

Radni miast, gmin, powiatów i sejmiku województwa to łącznie 2 646 osób, w większości mężczyzn (ponad 70 proc.). Panie dają się wybierać w wyborach samorządowych zdecydowanie rzadziej, przy czym częściej do rad gmin (29 proc.) niż do sejmiku (15 proc.).

Wiekowo dominują osoby w średnim wieku – blisko 60 proc. radnych ma między 40 a 59 lat. Radni i radne po sześćdziesiątce stanowią ponad 20 proc, rajcy mniej niż trzydziestoletni tylko 3 proc.

Z analiz wykonywanych profesji wynika, że najliczniejszą grupę (30 proc.) stanowią osoby związane z produkcją żywności i gospodarką leśną. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści (24 proc.).

91 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast legitymuje się wyższym wykształceniem, przy czym najlepiej pod tym względem jest właśnie w naszym województwie (97 proc.) oraz w Warmińsko-Mazurskiem (94 proc.), a najsłabiej w regionach podlaskim i świętokrzyskim (86 proc.). Dyplom wyższej uczelni posiada 40 proc. radnych gmin, ale są i takie, gdzie wskaźnik ten wynosi 100 proc. (Podkowa Leśna, Przemyśl, Poznań i Sopot). W Kujawsko-Pomorskiem najlepiej pod tym względem wypada Bydgoszcz (93,5 proc.).

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)