Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

13 września 2014

Rok korzystny dla roślin

fot. PP

fot. PP

Nasiona rzepaku ozimego znalazły się w gruncie, ale nie wszystkie jesienne zasiewy zostały zakończone. Teraz przyszła kolej na zboża ozime. O tym, jakie zboża najlepiej posiać #poinformowała Teresa Korzeniewska z SDOO w Chrząstowie.

– Wartość gospodarcza odmian zbóż wyznaczana jest przez wiele cech i właściwości charakteryzujących się zmiennością terytorialną – wyjaśniła specjalistka z SDOO. – W ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego w naszym (kujawsko-pomorskim – dop. red.) województwie prowadzone są doświadczania, a ich wyniki są podstawą do utworzenia rok rocznie Listy Odmian Zalecanych. Znajdują się na niej odmiany, które potwierdziły w ostatnich latach dużą przydatność do uprawy w naszych lokalnych warunkach – podkreśliła.

W bieżącym roku chrząstowieckie SDOO do jesiennego wysiewu rekomenduje następujące odmiany: pszenica – Arkadia, Bamberka, Bogatka, Jantarka, Julius, KWS Ozon, Mulan, Natula, Ostroga oraz Sailor; pszenżyto – Borowik, Fredro, Mikado, Pigmej, Pizarro oraz Tomko; żyto – Dańkowskie Amber, Horyzo, Stanko, Brasetto F1, Palazzo F1 oraz SU Stakkato F1; jęczmień – Antonella, Lomerit, Souleyka oraz Titus.

– Rok 2014 był bardzo korzystny dla zbóż ozimych – podsumowała Teresa Korzeniewska. – W doświadczeniach ze zbożami, które prowadzone są na dwóch poziomach agrotechniki: przeciętnym i wysokim, plony były najwyższe w ostatnich trzech latach. Rośliny dobrze wykorzystały zastosowane na wysokim poziomie agrotechniki zwiększone o 40 kg/ha nawożenie azotowe, nawożenie dolistne z fungicydem i regulator wzrostu i plonowały średnio o 20% wyżej – dodała.

Oceń artykuł: 181 209

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa magazynów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Konstrukcje stalowe
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)