Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 czerwca 2016

Projekt wymiany zakończony. Tematem przewodnim była kultura ludowa

fot. powierzone

fot. powierzone

Kolorowe wspomnienia zwiewnych strojów wirujących w brzmieniach ludowych pieśni, smak polskiego # żuru i tradycyjnych pierogów zapiszą się na długo zarówno w pamięci uczestników projektu ‘Let’s Go Folk’ jak i na stałe w grze planszowej, którą wspólnie projektują.

Zakończyła się kolejna wizyta grupy młodzieży i nauczycieli z partnerskiej szkoły PENTA college CSG Jacob van Liesveldt z holenderskiego miasta Hellevoetsluis w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle. Intensywny i bogaty program wizyty nawiązywał do tematu przewodniego tegorocznego projektu, którym jest kultura ludowa regionów obu szkół.

Młodzież odwiedziła miejsca i brała udział w warsztatach związanych z elementami kultury i tradycji nie tylko Krajny i Pałuk. Międzynarodowa grupa poznała tańce w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, zwiedziła Żywy Skansen w Osieku oraz średniowieczne miasto Toruń. W trakcie warsztatów w Centrum Kultury w Kcyni, w sercu Ziemi Pałuckiej, oprócz twórczości ludowej uczniowie polscy i holenderscy mieli okazję poznać bliżej postać wielkiego Kcynianina, Profesora Jana Czochralskiego.

Popołudniami, zespół projektowy pracował na Przystani Nakielskiej nad projektem gry planszowej ‘Let’s Go Folk’, która uwiecznia zarówno polskie jak i holenderskie elementy zrealizowane w programie obu wizyt roboczych, w kwietniu w Hellevoetsluis oraz w czerwcu w Nakle. Z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy, czyli prezentację gry we wrześniu w trakcie Dni Kultury Holenderskiej na nakielskiej marinie.

Realizacja kolejnego projektu w 17-letniej historii współpracy obu szkół ma wieloaspektowy wymiar, na który składają się m.in. kształtowanie poczucia przynależności do wspólnej Europy, czy doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Nadrzędnym celem, wydaje się jednak być poznawanie się ponad różnicami kulturowymi oraz budowanie przyjaznych relacji. Młodzieży obu szkół z powodzeniem udało się nawiązać piękne przyjaźnie w dotychczasowych projektach, dlatego wielu z nich powróci do Nakła, aby wspólnie świętować wrześniowe holenderskie wydarzenie na Przystani Nakielskiej.

Koordynatorami projektu są Jan Simon van der Linde, Anita Krzyżanowska i Lucyna Majcher. Po stronie polskiej projekt jest współfinansowany przez POWIAT NAKIELSKI w ramach zajęć pozalekcyjnych. W działaniach projektowych realizowanych w takcie wizyty grupy holenderskiej w Nakle gościnnie wzięły udział uczennice Gimnazjum w Kcyni i Gimnazjum nr 4 w Nakle, laureatki Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego ‘Visit and explore Krajna and Pałuki’ zorganizowanego w ramach projektu ‘Let’s Go Folk’.

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji programu dla Starostwa Powiatowego w Nakle, Przystani Nakielskiej, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Urzędu Miasta i Gminy Kcynia, Centrum Kultury w Kcyni, Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, Human Foundation i Pana Dariusza Grzeszczyka oraz Pana Piotra Wolińskiego.

materiał: Anita Krzyżanowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 38 27

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)