Dziś mamy 11 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

01 marca 2024

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

fot. MM

fot. MM

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

Najwyższa jakość, wspaniały smak oraz wielopokoleniowe tradycje wytwarzania poszczególnych specjałów sprawiają, że po krajowe kiełbasy czy kabanosy chętnie sięgamy nie tylko od święta.

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

Lista polskich przetworów mięsnych posiadających ważny certyfikat zgodności lub ważne świadectwo jakości:

  • Kabanosy staropolskie (GTS)
  • Kiełbasa biała parzona wielkopolska (ChOG)
  • Kiełbasa krakowska sucha staropolska (GTS)
  • Kiełbasa lisiecka (ChOG)
  • Kiełbasa myśliwska staropolska (GTS)
  • Kiełbasa piaszczańska (ChOG)
  • Krupnioki śląskie (CHOG). 

Unijny system oznaczeń geograficznych chroni nazwy produktów, które pochodzą z konkretnych regionów i mają określone cechy jakości lub cieszą się renomą w związku z terytorium ich produkcji.

ChOG podkreśla związek między konkretnym regionem geograficznym a nazwą produktu, przy czym szczególną jakość produktu, jego renomę lub inną cechę można w dużej mierze przypisać jego pochodzeniu geograficznemu.

Oznaczenie „gwarantowana tradycyjna specjalność” (GTS) podkreśla tradycyjne aspekty produktu, takie jak sposób jego wytwarzania i skład, bez powiązania z określonym obszarem geograficznym.

Na stronie internetowej IJHARS można znaleźć aktualny wykaz producentów, posiadających ważny certyfikat zgodności lub ważne świadectwo jakości (link: https://www.gov.pl/web/ijhars/wykaz-producentow-chnp-chog-gts), a także wiele innych informacji na temat wszystkich polskich produktów wpisanych do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności  („Produkty tradycyjne i regionalne” - https://www.gov.pl/web/ijhars/produkty-tradycyjne-i-regionalne).

Źródło: IJHARS

Oceń artykuł: 19 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    normalny, w dniu 01-03-2024 11:10:56 napisał:

    Co znaczą te skróty w nawiasach?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 01-03-2024 12:46:00 napisał:

    Warzywa owoce wyroby tylko z Polski iż polskiej świni .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
0

Nocna wędrówka do Nakła. Trasa nie była zbyt wymagająca

Na dzisiejszą nocną wędrówkę ze Ślesina do #Nakła zgłosiły się 24 osoby (w większości panie).

(czytaj więcej)
0

Od 20 maja będzie obowiązywać rozporządzenie eIDAS2. Co się zmieni?

20 maja 2024 roku zacznie obowiązywać opublikowane# 30 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE tzw. rozporządzenie eIDAS 2, które wprowadza Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Akt ten znacząco zmieni przepisy o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania, które obowiązywały od 2014 roku.

(czytaj więcej)
0

Ciężarówki na drogach pomimo zakazu. Nie wszyscy przestrzegali przepisów

91 ciężarówek, których kierowcy nie przestrzegali ograniczeń #w ruchu w długi majowy weekend, zatrzymali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Trzy czwarte nieuprawnionych przewozów dotyczyło ciężarówek przewoźników zagranicznych.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)