Dziś mamy 11 stycznia 2026, niedziela, imieniny obchodzą:
07 stycznia 2026
"Od raju do Betlejem". Przedstawienie jasełkowe w Olszewce
fot. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza
Niepubliczna Szkoła Podstawowa# w Olszewce im. Józefa Blechacza serdecznie zaprasza sympatyków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza, mieszkańców wsi Olszewka i Lubaszcz, Rodziny i Bliskich naszych uczniów na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły pt. „Od raju do Betlejem”.
11 stycznia 2026 r.
godzina 10:30 (po mszy świętej)
Sala gimnastyczna – NSP Olszewka
To ostatnia możliwość w tym roku, aby zobaczyć to piękne, pełne wzruszeń i świątecznej refleksji widowisko, przygotowane z wielkim zaangażowaniem przez dzieci i młodzież.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywania tej niezwykłej historii oraz do spędzenia czasu w atmosferze radości, tradycji, wspólnoty i śpiewu kolęd.
Materiał: A. Minda / Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Olszewce
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Wkrótce po wybuchu walk powstańczych #w Poznaniu szczególne znaczenie uzyskała linia Noteci, oddzielająca Wielkopolskę od Pomorza Zachodniego i silnie zniemczonej Bydgoszczy, stanowiącej poważne zagrożenie dla rozwoju powstania. Już 1 stycznia 1919 roku wyzwolono Nakło – ważny węzeł kolejowy, którym przechodziły transporty niemieckiej armii Ober –Ostu, powracającej do Rzeszy na mocy tzw. umowy białostockiej. Nakło zresztą było później oddane Niemcom na polecenie państw Ententy, które w powstaniu owego „korka” widziały poważne zagrożenie dla stabilizacji sytuacji w tym rejonie. Stoczono też zwycięskie potyczki pod Mroczą, Ślesinem i Wysoką.
Rozpoczął się okres karnawału# - czas radości, zabaw i spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. To okres, który kojarzy się z balami, imprezami i wesołą atmosferą. Karnawał potrwa aż do Wielkiego Postu.
W wyniku podpisanego układu #polityczno-wojskowego pomiędzy gen. Józefem Dowborem Muśnickim a Komisariatem NRL, gen. Dowbor Muśnicki przejął z rąk NRL dowództwo wojskowe. Uznając jedność wojska polskiego Komisariat NRL zastrzegał sobie tymczasową odrębność wojsk wielkopolskich, a mianowanie oficerów i urzędników wymagało aprobaty NRL.