Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 lutego 2017

Na wycieczce w Bydgoszczy. Uczniowie zwiedzili kilka miejsc

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 15 lutego 2017 roku uczniowie klasy I Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią # wraz z opiekunami udali się do Bydgoszczy na wycieczkę przedmiotową.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Kanału Bydgoskiego. Po muzeum oprowadzał kustosz Pan Tomasz Izajasz, który przedstawiał ciekawe fakty związane z kanałem, jego historią i budową.

W muzeum zgromadzone są zdjęcia i eksponaty związane z Kanałem Bydgoskim, m. in. hamburka – wioślarska dębowa łódź z 1920 roku, którą pływano po Brdzie i kanale, przedmioty wykorzystywane w pracy barkarzy oraz makieta Kanału Bydgoskiego, Wyspy Młyńskiej i Śluz. Z muzeum wycieczka przeszła pieszo odcinkiem Starego Kanału, który otoczony jest unikatowymi plantami z bogatym starodrzewem. Kolejnym punktem wycieczki była zabytkowa barka „Lemara” zbudowana w 1937 r., zacumowana obecnie przy nabrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy - symboli Bydgoszczy.

Wnętrza zostały zaaranżowane tak, aby przypominać wyglądem miejsce życia i pracy bydgoskich szyprów. Lemarę, po gruntownym remoncie, oddano do użytku w 2014 r. by przypominała o bogatych tradycjach żeglugowych miasta. W wyremontowanych ładowniach i w odkrytej części barki odbywają się m.in. koncerty, lekcje na wodzie i spotkania rodzin szyperskich.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Wyspy Młyńskiej z obiektami hydrotechnicznymi (jaz farny i ulgowy) oraz położoną w bliskiej odległości Śluzą Miejską.

materiał: Paweł Ciereszko

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 32 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)