Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 października 2014

Muszą uzbroić się w cierpliwość

fot. JZ

fot. JZ

Na razie nie ma szans na wprowadzenie dalszego ograniczenia tonażowego przy wjeździe do centrum Mroczy.

Mieszkańcy Mroczy z utęsknieniem czekali na otwarcie obwodnicy, gdyż wreszcie przez centrum miasta miały przestać przejeżdżać ciężkie tiry. Jednak po hucznym otwarciu obwodnicy, prawda okazała się zgoła inna. Jak poinformowali mieszkańcy ul. Kościuszki, ciężki tabor nierzadko woli jeździć przez miasto niż korzystać z nowo wybudowanego obejścia.

W sierpniu gmina Mrocza wysłała stosowny wniosek w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. – W związku z oddaniem do użytku 18 lipca br. inwestycji pn. „Budowa obwodnicy miasta Mroczy” oraz w nawiązaniu do wcześniejszych rozmów, zwracamy się z prośbą o zmianę organizacji ruchu na terenie miasta Mroczy w zakresie zmniejszenia dopuszczalnego tonażu dla samochodów przejeżdżających przez centrum Mroczy – napisano w piśmie.

Obecnie fragment drogi wojewódzkiej nr 241 przebiegający przez centrum Mroczy pozwala na przejazd pojazdom o nacisku do 8 ton na oś. Inne – muszą korzystać z obwodnicy. – Wybudowana obwodnica Mroczy, zgodnie z założeniem projektu, wyznacza nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 241 poza granicami miasta. Na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z 14 lipca 2010 roku, drogą wojewódzką nr 241 na odcinku od Sępólna Krajeńskiego do Rogoźna mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 ton, a zatem z chwilą otwarcia i oddania do użytku obwodnicy, zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu, z drogi wojewódzkiej nr 241 do miasta nie mogą wjeżdżać pojazdy ciężarowe, których nacisk na oś przekracza 8 ton. Informują o tym kierowców umieszczone na wszystkich tablicach przeddrgowskazowych na obwodnicy znaki E-15e (numer drogi wojewódzkiej o zwiększonym do 10 ton dopuszczalnym nacisku osi pojazdu). Pozostaje zatem egzekwowanie od kierowców przestrzegania przepisów wynikających z istniejącego oznakowania – czytamy w odpowiedzi Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. – Dalsze ograniczenie tonażowe na drogach publicznych na terenie miasta mogą być wprowadzone na podstawie odrębnego, zatwierdzonego projektu organizacji ruchu, w którego opisie technicznym winno znaleźć się uzasadnienie dla wprowadzenia znaków ograniczających poruszanie się pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej. Pragniemy też zasygnalizować, iż wprowadzając dalsze ograniczenia na drogach publicznych, należy uwzględnić nie tylko interes mieszkańców poszczególnych ulic, ale także interes wszystkich użytkowników dróg, w tym podmiotów świadczących usługi bądź prowadzących działalność na terenie miasta – czytamy dalej.

Aktualnie zarządcą obwodnicy jest gmina Mrocza. W planach jest jednak „przejęcie” jej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Natomiast zarządcą drogi przebiegającej przez miasto jest ZDW. – Dysponujemy już opinią prawną, z której wynika, że wcześniejsza (przed upływem tzw. trwałości projektu – 5 lat) zamiana dróg jest możliwa. W związku z tym, podjęte zostaną działania zmierzające do takiej zamiany. Do końca września przyszłego roku potrzebne są zgody samorządu wojewódzkiego i gminnego. Zamiana w Mroczy zostanie określona w drodze rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju. Tego typu rozporządzenia obowiązują zazwyczaj od dnia 1 stycznia. Stąd zamiany dróg najprawdopodobniej można spodziewać się z początkiem 2016 roku – wyjaśnił Michał Sitarek, rzecznik prasowy ZDW.

Projekt zmian w organizacji ruchu powinien przygotować inicjator. Generalnie bardzo korzystne jest przygotowywanie takich projektów przez zainteresowane samorządy lokalne, ponieważ one najlepiej potrafią określić potrzeby komunikacyjne miejscowości oraz ewentualne zagrożenia wynikające ze zbyt restrykcyjnych zakazów, np. dostarczanie towaru do firm, odbiór towarów z gospodarstw rolnych, itp.Jednak naszym zdaniem, ze względu na zgodę na zamianę dróg, optymalnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie ewentualnej nowej organizacji ruchu przez nowego zarządcę po sfinalizowaniu zamiany – zakończył Sitarek. Mieszkańcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość.

Oceń artykuł: 98 74

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 16 (16)

    IKS, w dniu 25-10-2014 21:27:26 napisał:

    Z treści informacji prasowej można wnioskować, że przed realizacją budowy obwodnicy, a nawet w fazie jej projektu nikt nie myślał w jakim celu ma ona być wybudowana ?. Totalna kompromitacja bo jak inaczej to ocenić.

    odpowiedz

    • 13 (13)

    mieszaknic Kościuszki, w dniu 26-10-2014 13:00:39 napisał:

    Kompromitacja to mało powiedziane to jest skandal. Uważam że ktoś powinien ponieść za to odpowiedzialność. Co robił p. Wiese przecież on odpowiada ponoć za gminne inwestycje. Ciekawi mnie jakie konsekwencje wobec podwłądnych wyciągnie burmistrz ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (7)

    Bob budowniczy, w dniu 26-10-2014 20:14:04 napisał:

    "Ciekawi mnie jakie konsekwencje wobec podwłądnych wyciągnie burmistrz ?" - da podwyzke po wygranych wyborach bo nie ma konkurenta patrzac na reklame na poczatku strony a o kompromitacji zapomni bo teraz zacznie sie budowa chali i to bedzie glownym tematem przewijajacym sie w kolejnym roku, byle by o dachu albo ścianach nie zapomnieli bo bedzie basen jak na narodowym z tym ze w Mroczy

    odpowiedz

    • 6 (6)

    xp312, w dniu 26-10-2014 22:33:49 napisał:

    Nikomu czapka z głowy nie spadnie. Wszystko się rozmyje i zamiecie się pod dywan, ot taka moja refleksja.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)