Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 września 2016

Marsz ku czci ofiar terroru niemieckiego

fot. MG

fot. MG

Ponad 80 osób wzięło udział w marszu upamiętniającym mieszkańców gminy Kcynia, ofiary #terroru niemieckiego z czasu drugiej wojny światowej. Zapominane niekiedy groby, są niemymi świadectwami tragicznej przeszłości.

Niedzielny marsz zorganizowało Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939 z Nakła, we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”. Uczestnicy z gminy Nakło mieli zapewniony dojazd autokarem do Kowalewka Folwark, skąd drogami leśnymi przeszli na cmentarz w okolice kościoła w Sipiorach. Tu czekali już uczestnicy marszu z gminy Kcynia wraz z historykiem Marcinem Lisieckim, nauczycielem historii w kcyńskim technikum.

Prelegent przybliżył tragiczne dzieje września i października z roku 1939 na terenie obecnych wsi: Sipiory, Józefkowo, Kowalewko. Po zajęciu tych ziem przez Niemców, miejscowa ludność pochodzenia niemieckiego urządziła mordy na polskich sąsiadach. – To byli sąsiedzi. Żyli ze sobą, a we wrześniu 1939 zaczęli mordować Polaków. Wśród nich był szczególnie znany Karl Lehmann, prezes OSP Kowalewko, a potem komendant złowieszczego Selbstschutz. Zwany był „panem życia i śmierci”. Dopuścił się wielu mordów na sąsiadach, których osobiście często znał – podkreślił historyk. Tylko na cmentarzu w Sipiorach spoczywa ok. 80 ofiar mordów z okresu września i października 1939 r.

Lasy gminy Kcynia pomiędzy Paterkiem a Kcynią i Gromadnem usiane są dosłownie miejscami kaźni Polaków z jesieni 1939r. Niemieccy osadnicy wykorzystali czas, gdy przez kilka tygodni nie było żadnej władzy państwowej i dokonywali ohydnym czynów na Polakach. Kolejna fala terroru, już zorganizowana miała miejsce w listopadzie 1939.

Kolejnym punktem marszu był pomnik ofiar mordu w Józefkowie. Samotny pomnik w lesie upamiętnia miejsce kaźni kilkunastu Polaków, mieszkańców tej ziemi.

Ostatnim etapem była szkoła w Sipiorach, gdzie stacjonowała lokalna komórka Gestapo – krwawej tajnej policji niemieckiej. Uczestnicy dowiedzieli się o krwawych wydarzeniach i ich kulisach m.in. na podstawie odczytanych kilku zeznaniach krewnych ofiar.

Organizatorzy nie zapomnieli o poczęstunku, a na zakończenie zaprezentowano film dokumentalny na temat walk we wrześniu 1939 r. w okolicach Bydgoszczy oraz o mordach w Tryszczynie pod Bydgoszczą. Łącznie zamordowano tam ponad 600 obywateli polskich i ponad 200 jeńców rosyjskich.

Marsz ku czci pamięci ofiar terroru niemieckiego był zorganizowany w ramach IV Spotkań z historią, cyklu wydarzeń przygotowanych przez SPH 1939. – Cieszymy się z dużej frekwencji i zainteresowania mieszkańców tego typu wydarzeniami, którymi chcemy ocalić od zapomnienia przeszłość, często bolesną tych ziem – podsumował prezes SPH 1939 Jacek Adamczewski. – W październiku zorganizujemy kolejny marsz, do Potulic, aby oddać hołd ofiarom niemieckiego obozu – dodał Filip Balcer.

Oceń artykuł: 52 70

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    sympatyk, w dniu 25-09-2016 22:29:58 napisał:

    Wrzesień to zawsze był miesiącem pamięci narodowej. Nie siejmy nienawiści,pamiętajmy o teraźniejszości i przyszłości pokoleń.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa hal
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)