Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 października 2016

Jej życie zmieniło się na lepsze. Co było tego powodem?

fot. pow.

fot. pow.

Żaneta Chylewska z Mroczy relacjonuje, w jaki sposób jej zdaniem # fundusze europejskie zmieniły jej życie.

Wszystko zaczęło się 5 lat temu, kiedy to kończąc I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią musiałam wybrać kierunek studiów. Po wielu dyskusjach ze starszymi kolegami, nauczycielami oraz rodzicami doszłam do wniosku, że wybieram Biotechnologię na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Jak się później okazało kierunek ten był tzw. „kierunkiem zamawianym” – czyli najlepsi studenci tego kierunku otrzymywali nie tylko wysokie stypendia w czasie studiowania, ale mieli również okazje korzystać z darmowych wycieczek; zarówno krajowych jak i zagranicznych a także kursów, czy praktyk. Wszystko to było finansowane z Funduszy Unii Europejskiej w ramach Projektu Studia inżynierskie gwarancją rozwoju UTP i społeczeństwa opartego na wiedzy.

Każdego roku, 50% studentów z najlepszymi wynikami na kierunku otrzymywało stypendia w wysokości 1000zł miesięcznie – udało mi się również zakwalifikować do otrzymywania takiego stypendium. Oprócz tego organizowanych było wiele wycieczek krajowych np. do browaru w Poznaniu, czy do firm biotechnologicznych, a także wycieczek zagranicznych np. do Frankfurtu czy do Amsterdamu -w większości z nich też wzięłam udział. Dzięki Funduszom Europejskim mogłam żyć w akademiku w Bydgoszczy i nie martwiąc się o swoje finanse, skupiać się na nauce – to było moje pierwsze zetknięcie z „dofinansowaniami z UE” – od tego czasu wiedziałam już, że warto aplikować o takowe formy pomocy, bo to naprawdę działa!

Już po kilku miesiącach studiowania na UTP dowiedziałam się o możliwości zagranicznych wymian studenckich w ramach Programu ERASMUS, które również były dofinansowywane z UE. Zaczęłam zagłębiać się w temat i już na drugim semestrze zostałam opiekunką studentów zagranicznych. Poznałam mnóstwo ludzi z krajów takich jak: Turcja, Ukraina, Hiszpania, Węgry itd. Potem sama zapragnęłam gdzieś wyjechać i na 3. roku studiów wyjechałam na pół roku do Holandii na uczelnię CAH University of Applied Sciences. Dzięki tym wyjazdom oraz wszystkim ludziom, których spotkałam na swojej drodze – nauczyłam się wielu nowych rzeczy, poznałam kulturę innych krajów, podszkoliłam znajomość języka angielskiego i co najważniejsze zdobyłam wspaniałe doświadczenie na rynku międzynarodowym. Dzięki moim nowym kolegom z zagranicy zaczęłam również podróżować, bowiem chciałam na własne oczy zobaczyć to wszystko, o czym oni mi opowiadali… Teraz stwierdzam, ze była to najlepsza decyzja w moim życiu – w końcu znalazłam swoje miejsce w świecie!

Studia na holenderskiej uczelni spodobały mi się do tego stopnia, ze już na studiach magisterskich wróciłam do Holandii (znowu jako ERASMUS) na cały rok i w tej chwili robię podwójny dyplom. Oznacza to, ze w styczniu 2017 roku mam obronę w Holandii a zaraz potem obronę w Polsce i będę posiadać dwa tytuły Uniwersyteckie; polski oraz holenderski – to na pewno będzie dla mnie ogromnym plusem podczas poszukiwania pracy.

Szczerze polecam korzystanie z Funduszy Europejskich–one naprawdę zmieniły moje życie na lepsze! Oczywiście sama też będę nadal z nich korzystać.

materiał: Żaneta Chylewska, Mrocza.

Oceń artykuł: 39 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (9)

    Taka_ja , w dniu 20-10-2016 18:29:08 napisał:

    Gratuluję, Żaneto. Już w podstawówce wznosiłaś się znacznie ponad przeciętność, cokolwiek robiłaś, robiłaś to z pasją. Zawsze wierzyłam, że wiele osiągniesz. Miło patrzeć jak ciężka praca i pasja przekuwają się w sukces. Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji dalszych planów.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)