Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2014

Janek Lesiuk wicemistrzem świata

Janek Lesiuk tuż przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego wrócił do rodzinnego Szubina ze srebrnym medalem Mistrzostw Świata Szkół. Reprezentacja Polski, której jest kapitanem, przegrała w finale z Tajwanem 2:3. Wicemistrzostwo świata to niekwestionowany sukces.

Mistrzostwa Świata odbywały się w Portugalii. Polacy znaleźli się w grupie A, gdzie musieli zmierzyć się z Iranem, Bułgarią i Norwegią. Reprezentanci naszego kraju wygrali wszystkie mecze grupowe bez straty seta, co jest nie lada wyczynem. W półfinale zmierzyli się z Francją i tu również wygrali 3:0 (26:24, 25:19, 25:15). Finał z Tajwanem był niezwykle emocjonujący. Pierwszy set zakończył się triumfem biało-czerwonych, do 22. W drugim siatkarze walczyli na przewagi. Więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z Polski, którzy prowadzili już 2:0. Niestety stare, siatkarskie porzekadło "Kto nie wygrywa 3:0, przegrywa 2:3" w tym przypadku się sprawdziło. Tajwańczycy wygrali trzecią partię do 22, kolejną wyraźnie do 10 i doprowadzili do tie-breaku. Decydującego seta Polacy przegrali 10:15 i ostatecznie stanęli na drugim stopniu podium. Na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci Turcji.