Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 września 2016

Gra planszowa, która łączy dwie szkoły, dwa miasta i dwa kraje

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

Jest już gotowa polsko-holenderska gra planszowa „Let’s Go Folk”, efekt tegorocznego #projektu szkół partnerskich I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią i PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis współpracujących od 17 lat.

Premierowa prezentacja gry odbyła się 10 września na Przystani Nakielskiej w trakcie festynu „Bliżej Holandii” zorganizowanego przez Powiat Nakielski. Zgromadziła ona uczestników projektu wraz z koordynatorami oraz zaproszonymi gośćmi z Polski i Holandii, których nieoceniony wkład i wsparcie w realizację projektu przyczynił się do jej powstania.

Entuzjastyczna grupa uczniów obu szkół i koordynatorzy projektu „Let’s Go Folk” spotkali się wcześniej w Hellevoetsluis (IV 2016) i w Nakle (VI 2016), aby zgłębić tamtejszą kulturę i historię, ludzi i miejsca, oraz wypracować materiały do gry, którą ostatecznie w całości zaprojektował i wydał holenderski producent Huib Vermaat (HE Design). Wzorowana na tradycyjnej grze „Gęsi”, nowa wersja zawiera 61 pół wypełnionych zdjęciami i zadaniami dotyczącymi folkloru dwóch krajów, regionów i szkół. Gra ma charakter edukacyjny i jednocześnie we wspaniały sposób promuje obie szkoły, miasta, ich regiony i kraje.

Sobotnie wydarzenie, inspirowane wieloletnią współpracą nakielskiego „Krzywoustego” z holenderską szkołą, zostało otwarte przez Starostę Nakielskiego Tomasza Miłowskiego. Stało się ono okazją do spotkania kilku roczników polskich i holenderskich uczniów i absolwentów, uczestników obecnego i byłych projektów, których trwające przyjaźnie potwierdzają ideę współpracy ponad granicami. Towarzyszyli im wieloletni koordynatorzy, Jan Simon van der Linde, Peter Doeleman, Lucyna Majcher, Anita Krzyżanowska, dyrektor nakielskiego liceum Paweł Darul, członkini kuratorium PENTA college Cilia Meerman oraz rodzice uczestników projektu. Prezentacji wysłuchały też dwie rodziny polsko-holenderskie mieszkające na terenie powiatu nakielskiego, Reijers i Hoekstra. Pan Gerard Reijers, dyrektor HSF Logistics, zorganizował opakowania do imponującej gry o wymiarach 110x70 cm, natomiast Pani Mariola Hoekstra wspierała przebieg spotkania tłumaczeniem języka holenderskiego. Nie zabrakło również producenta gry i jego współpracownika, Roba Samsona oraz Dariusza Grzeszczyka z Human Foundation, którzy deklarują współpracę w następnym projekcie już za kilka miesięcy.

Znaczącą część ponad trzydziestoosobowej grupy gości z Holandii stanowił zespół folklorystyczny Nuvodah z Numansdorp, który już w kwietniu tego roku prezentował tradycyjne tańce ludowe uczestnikom projektu „Let’s Go Folk” w trakcie ich spotkania w Hellevoetsluis. Wtedy członkowie zespołu z entuzjazmem zareagowali na wiadomość o planowanym na wrzesień holenderskim wydarzeniu w Nakle. Kilka miesięcy później doszło do spotkania dwóch kultur, zarówno na planszy folkowej gry, jak i na Przystani Nakielskiej. Obok tańców i pieśni holenderskich można było podziwiać nakielską „Krajnę” oraz kcyńskie „Pałuki”, które również pojawiły się na trasie realizacji wspomnianego projektu jak i na jednym z pól nowej gry.

Na zakończenie pobytu w Nakle, pełni wrażeń po festynie „Bliżej Holandii”, zauroczeni polską gościnnością, wszyscy goście i uczestnicy projektu spotkali się tam, gdzie wszystko zaczęło się w 1999r. dzięki nauczycielowi języka angielskiego Andrzejowi Otto, w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Nakle. Przywitani przez dyrektora Pawła Darula zwiedzili aulę 140 letniej szkoły i poznali historię współpracy obu szkół partnerskich w wielu projektach międzynarodowych. Ta chwila umożliwiła jednocześnie Staroście Nakielskiemu Tomaszowi Miłowskiemu oficjalnie podsumować minione wydarzenia i pożegnać gości z Holandii.

Warto wspomnieć, że całości wydarzeń przyglądała się dziennikarka Marianne van der Polder, która opisała przebieg wieloaspektowego pobytu holenderskiej grupy w Nakle nad Notecią w artykułach dla Algemeen Dagblad.

materiał: Anita Krzyżanowska, I LO w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 55 57

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)