Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 kwietnia 2016

Decyzja burmistrza poruszyła radnych

fot. MG

fot. MG

Dyskusję podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w # Mroczy, zdominowała sprawa zdjętej przebudowy drogi w Matyldzinie Górka oraz sprawy pomocy społecznej.

Była to XX Sesja Rady Miejskiej w Mroczy. Oprócz radnych i urzędników na czele z burmistrzem obecni byli goście: urbanista – autor projektu studium rozwoju gminy, przedstawicielki firmy opracowującej plan gospodarki niskoemisyjnej, nie zabrakło też sołtysów.

Obrady tradycyjnie nie były zbyt długie. Radni przed sesją spotkali się na wspólnym posiedzeniu komisji, gdzie omówiono wszystkie uchwały i tam uzyskali odpowiedzi na pytania. Wyjątkiem była sprawa zniesienia z planów inwestycyjnych przebudowy drogi w Matyldzinie Górka. Burmistrz tę kwestię wyjaśnił na sesji. Z różnych powodów (głównie finansowych, ale także technologicznych i prawnych) włodarz gminy podjął samodzielnie decyzję o zaniechaniu remontu tej drogi, a w zamian ma zostać zmodernizowana droga w Białowieży. To spotkało się ze sprzeciwem części radnych, ale stosowne zmiany w budżecie przegłosowano, choć bez 4 głosów. Dostosowano także do tych zmian Wieloletnią Prognozę Finansową gminy na lata 2016 – 2026.

Radni zapoznali się ze sprawozdaniem burmistrza o realizacji uchwał podjętych na XVIII i XIX Sesji Rady Miejskiej oraz pracy w okresie międzysesyjnym, następnie sprawozdanie z działalności Miejsko–Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mroczy, jak również informacją na temat realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomani w 2015 roku. Było także sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy na 2015 rok Gminy Mrocza z organizacjami pozarządowymi.

Uchwał nie było wiele. Ważnymi decyzjami było przyjęcie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Mrocza (aby móc ubiegać się o dofinasowanie na termomodernizację) oraz pakiet pięciu uchwał dotyczących studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Mrocza. Zanim przegłosowano właściwą uchwałę dotyczącą projektu, radni osobno w głosowaniach odrzucali uwagi do tego projektu, skierowane przez mieszkańców. Uznano, że są niezasadne.

Radni odrzucili także stanowisko związków zawodowych nauczycieli w sprawie wymiaru tygodniowego godzin, jakie obowiązują dla nauczycieli, nauczających uczniów indywidualnie (głównie niepełnosprawnych). Wyrażono zgodę na nabycie nieruchomości zabudowanej położonej w Mroczy.

Po raz trzeci już radni musieli przegłosować projekt uchwały dotyczący wsparcia dla mieszkańców, którzy chcą usunąć azbest. Poprzednie dwie uchwały miały wady prawne. W ostatniej brakowało zapisu, że musi zostać opublikowana, jako prawo miejscowe.
Tradycyjnie radni złożyli zapytania, wnioski i interpelacje, na które odpowiedział burmistrz lub urzędnicy.

Oceń artykuł: 12 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (24) Zgłoś naruszenie zasad

    • 10 (10)

    mieszkaniec Matyldzina Górka, w dniu 29-04-2016 21:26:40 napisał:

    Jeśli nie starcza na na bieżące zadania gminy to należy zacisnąć pasa choćby przez ograniczenie administracji bo w gminie jest po prostu za dużo urzędników a to kosztuje. Policzymy średnio w roku zarabiają po 50.000 zł na osobę. Może państwo radni wyjdą z taką propozycją to może wygospodarują środki na budowę normalnego dojazdu dla mieszkańców Matyldzin Górka w końcu gmina jest za coś odpowiedzialna.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • -1 (7)

    dell, w dniu 29-04-2016 23:38:05 napisał:

    50.000 rocznie ? czy ktoś tu potrafi to podzielić na 12 miesięcy? to daje jak na moje ponad 4 tys. miesięcznie? Chyba żarty... pewnie że tyle średnio pracownik urzędu nie ma. Większość po 1500zł. na rękę.... a wszyscy myślą, że szary urzędas kokosy robi. G.prawda.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (7)

    jaś, w dniu 29-04-2016 23:38:37 napisał:

    Po co na sesji są sołtysi niech też coś powiedzą, przyjadą posiedzieć tylko a dietka wpływa na konto.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (3)
    • 3 (3)

    opr, w dniu 30-04-2016 23:44:52 napisał:

    a pani Cenią i tak pięknie wygląda !!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (8)

    mroczanin, w dniu 01-05-2016 11:56:27 napisał:

    Ktoś sobie nie złe jaja robi 1500zł miesięcznie a premie a bony odzieżowe dla dzieci to się nie liczy a zapomniał bym a 13-tki prezent na gwiazdkę dla pracownika i dzieci to się nie liczy, nawet gdyby to była prawda ze 1500zł, to i tak za dużo za łażenie w czasie pracy po zakupy, ktoś z urzędników powie że nie prawda mam dużo czasu jestem na emeryturze i jestem codziennie w mieście i widzę nie róbcie z ludzi idiotów, to odpowiedź dla kogoś kto się kryje za Pseudonimem dell.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (5)

    Ziuta, w dniu 01-05-2016 20:05:25 napisał:

    Robia co chca nakielanie w Mroczy, czas na zmiany?

    odpowiedz

    • -3 (5)

    Zygmunt, w dniu 02-05-2016 17:10:32 napisał:

    Zeby zrozumieć wrzawę ludzi mieszkających w Matyldzinie Górka trzeba poznać ich historię. Matyldzin Górka jest pozostałoscią osiedla mieszkalnego które powstało na potrzeby zakładu hodowli trzody chlewnej w Matyldzinie. Po ich upadku były ustrój nie postawił im drogi dojazdowej, na swój sposób wykluczył z życia społecznego postawiajac samym sobie wśród pól w oderwaniu od cywilizacji, wody, kanalizacji. W izolowanej grupie narastają wewnętrzne napięcia, chęć żeby pokazać że nie jest sie "gorszym sortem". Szukają winnych i jest to typowe dla społeczności byłych państwowych zakładów i gospodarstw pozbawionych perspektyw i wizji przyszłości. Ustrój zniknął w jej miejsce powstały samorządy i do nich adresują swój żal. Zobaczyli światełko w tunelu które zgasło wraz z decyzją o zmianie w planach budowy dróg więc chcą zwalniać urzędników, radnych, rozwiązywać samorząd itp.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)