Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 lipca 2015

Bywa nazywany gruszką miłosną

Pyszne i niskokaloryczne. Sezon na bakłażany rozpoczyna się w lipcu, więc nie przepuśćmy okazji!

Na naszych straganach najczęsciej spotykamy bakłażana w kolorze ciemnofioletowym. Znany jest pod kilkoma nazwami: oberżyna, bakman, psianka podłużna i najpiękniejsze miano - gruszka miłosna. Skąd się wzięło? To zapewne zasługa charakterystycznego kształtu oraz faktu, że bywa uważany za afrodyzjak.

Uprawa bakłażana we własnym ogródku będzie w naszym klimacie raczej trudna, bo woli on zdecydowanie wyższe temperatury. W końcu do Europy zawitał z dalekiej Azji głównie za sprawą Maurów, którzy nawiedzali Hiszpanię. Jest charakterystycznym składnikiem dań kuchni hinduskiej, afrykańskiej i śródziemnomorskiej.

"Bakłażan jest uniwersalnym składnikiem. Sam nie posiada zdecydowanego smaku, więc trzeba mu znaleźć bardziej wyraziste towarzystwo, np. papryki, czosnku czy ziół. Kupując go, unikajmy większych okazów, bo te zazwyczaj są bardziej gorzkawe. Zwróćmy uwagę na twardość i jędrność oraz brak przebarwień i wgnieceń. Warzywo należy zawsze umyć pod wodą, ale nie obierać ze skóry, tylko pozbyć się gniazda nasiennego. Przed obróbką termiczną zawsze można oprószyć go solą i odstawić na dłuższą chwilę, żeby puścił soki, tracąc jak najwięcej gorzkawego smaku. Aby pozbyć się soli wskazane jest wypłukanie go wodą", zaleca szef kuchni Piotr Murawski.

Jednym z popularniejszych sposobów na przygotowanie omawianego warzywa jest jego grillowanie. Zawsze trzeba pamiętać o stosowaniu bardzo niedużej ilości tłuszczu, bo bakłażan wchłonie go niczym gąbka. Dlatego przed położeniem warzywa na ogniu lepiej jest posmarować plastry niewielką ilością oliwy, a nie wlewać ją bezpośrednio na patelnię. Pomocna w wydobyciu jak najlepszego smaku będą też przyprawy. Na patelnię można jeszcze dodać nieco posiekanego czosnku. Gdy oberżyna się zarumieni, można ją zdjąć z ognia i serwować z sosem jogurtowym lub serowym.

Przepisów na dania z bakłażanem jest wiele, jednak geniusz tkwi w prostocie i najlepiej delektować się tym warzywem wprost z patelni, lekko ugrilowanym o pełni smaku.

materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 43 97

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)