Ustawa podpisana. Wolna Wigilia od przyszłego roku

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Wigilia będzie dniem wolnym od pracy #od przyszłego roku – ustawa w tej sprawie przeszła przez Parlament i 24 grudnia została podpisana przez Prezydenta. To rozwiązanie popiera zdecydowana większość Polek i Polaków.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, która ustanawia Wigilię dniem wolnym od pracy, odbyło się w Sejmie 8 listopada br. Projekt zakładał wprowadzenie rozwiązania już w tym roku. W trakcie prac posłowie zdecydowali jednak, że 24 grudnia ma być dniem wolnym od 2025 roku. Dodatkowo handlowe miałyby być trzy niedziele poprzedzające Wigilie – a nie jak dotychczas – dwie.
Co ważne, dzięki poprawce, o której przyjęcie apelowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ustawa gwarantuje pracownikom handlu w grudniu co drugą niedzielę wolną od pracy w handlu (oraz wykonywania czynności związanych z handlem takich jak np. rozkładanie towaru). W praktyce oznacza to, że w grudniu będą pracować w maksymalnie dwie niedziele.
Polacy są zgodni – Wigilia powinna być wolna
Jak wynika z badań sondażowych pomysł wolnej Wigilii popiera około 70 proc. Polaków (IBRiS z 18.11.2024 r. - 67,5 proc. popiera ten postulat; United Surveys z 25-27.10.2024 r. - 67,3 proc. poparcia SW Research z 30.10.2024 r. - 74 proc. poparcia).
24 grudnia w Europie
Wigilia jest ustawowo wolna w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech.
Polska ma 13 dni wolnych od pracy w roku. Większość krajów Unii Europejskiej ma podobną liczbę dni wolnych w roku. Bułgarzy i Cypryjczycy mają 16 dni wolnych, Austriacy, Słowacy, Słoweńcy 15 dni, Włosi 14 dni.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
CNA, w dniu 29-12-2024 10:34:46 napisał:
odpowiedz
se mła, w dniu 30-12-2024 09:29:35 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!