Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2019

mLegitymacja coraz bardziej popularna. Korzysta z niej już 3000 szkół

fot. archiwum

fot. archiwum

Uczniowie chcą mieć mLegitymację, czyli legitymację szkolną w # telefonie. Szkoły o tym wiedzą i przystępują do naszego projektu. W nieco ponad miesiąc dołączyło do nas kolejnych tysiąc. Oby tak dalej!

W sumie już trzy tysiące szkół może wydawać swoim uczniom mLegitymację szkolną. Aby mieć taką możliwość naprawdę nie trzeba wiele robić. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub inna wyznaczona przez niego osoba, wypełni FORMULARZ na stronie ose.gov.pl. Później weźmiemy sprawy w swoje ręce i pomożemy ze wszystkim.

Do usług!

Kolejny krok ku mLegitymacji w Waszej szkole to przekazanie danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji. Gotowe!

- Co ważne, bo o to też pytają, przedstawiciele szkół: przystąpienie do naszego projektu jest w pełni bezpłatne. Szkoła nie musi zaopatrywać się w dodatkowy sprzęt komputerowy, czy oprogramowanie - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zespół mLegitymacji jest do Państwa dyspozycji i chętnie odpowie na wszystkie pytania. Jeśli takie się pojawią, najlepiej zadzwonić na infolinię +48 42 253 54 84. Pracownicy infolinii są dostępni w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach 7.00-18.00.

No dobrze, a czym dokładnie jest mLegitymacja szkolna?

Dokument w telefonie

To mówiąc najprościej jak się da – legitymacja szkolna w telefonie. Uspakajamy zaniepokojonych: to nie jest kolejny gadżet na telefon. To dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

To czego potrzebują uczniowie, by korzystać z mLegitymacji, to smartfon z systemem Android (co najmniej wersja 6.0).

- Mamy dobra wiadomość dla użytkowników telefonów z systemem iOS. Na początku przyszłego roku także na nich będzie można mieć mLegitymację – zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

mLegitymacja to część naszej aplikacji mObywatel. To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwia życie uczniom, ale podoba się też rodzicom.

mLegitymacja rozwiązuje po prostu odwieczny rodzinny problem: mamo, tato – zapomniałem/ zapomniałam legitymacji.  Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację można zainstalować w telefonie rodzica.

Wszystko jest

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym jego odpowiedniku:
• imię i nazwisko ucznia,
• numer legitymacji,
• datę wydania,
• termin ważności,
• status użytkownika (uczeń),
• datę urodzenia,
• PESEL,
• adres zamieszkania,
• nazwę i adres szkoły.

- mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia – wylicza szef MC. - Najlepszym potwierdzeniem jej zalet jest wciąż rosnąca liczba szkół, które przystępują do naszego projektu - dodaje minister Marek Zagórski.

mLegitymację można zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci. Więcej o mLegitymacji studenckiej.

materiał: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji 

Oceń artykuł: 2 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Mambo, w dniu 23-11-2019 14:02:35 napisał:

    Gdzie telefon można odebrać dla dziecka, w redakcji?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ticzer, w dniu 23-11-2019 19:58:09 napisał:

    E-dziennik, e-wywiadówka, e-legitymacja, e-learning, a w dalszej kolejności będzie chyba: e-teacher, e-szkoła, e-janitor..... i e- payment.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)