Dziś mamy 29 marca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

16 lutego 2020

Żywe lekcje muzyki w nakielskiej Dwójce. Harmonia i taniec ich głównymi tematami

fot. Monika Stachowska

fot. Monika Stachowska

Uczniowie klas 1-3 z nakielskiej Dwójki co miesiąc mają możliwość uczestniczenia w żywych lekcjach muzyki w# wykonaniu artystów z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W styczniu tematem głównym był "Dur kontra moll". Dzieci dowiedziały się, że harmonia to kolejny niezbędny element, by skomponować utwór muzyczny. Porządkuje ona współbrzmienie dźwięków w utworze, nadaje muzyce określony charakter i nastrój. Muzyka opiera się na - uważanych za wesołe - skalach durowych albo uchodzących za smutne, skalach mollowych. Podczas styczniowego spotkania dzieci sprawdziły, jakie uczucia wywołuje marsz weselny, a co czujemy podczas słuchania marsza żałobnego. W ramach muzycznego eksperymentu muzycy wymienili dur na moll w znanych utworach.

W lutym - miesiącu karnawałowym, tematem głównym był taniec, jako jedna z najstarszych sztuk. Był obecny we wszystkich epokach i kulturach. Doskonale wyraża myśli, uczucia oraz emocje człowieka. Może być wyrafinowaną sztuką lub widowiskowym pokazem sportowym. Pojawia się przy specjalnych okazjach, ale sprawdza się także w codziennych sytuacjach. To było niezwykle barwne widowisko taneczne - od tańców dworskich, po współczesne.

Materiał: Monika Stachowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)