Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 lutego 2020

Żywa lekcja historii w 8K-PBOT. Wykład poprowadził Artur Piechna

fot. 8K-PBOT

fot. 8K-PBOT

22 lutego br. o godzinie 17.00 na terenie 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu odbyła się „#żywa lekcja historii” z terytorialsami 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”. Ten inspirujący wykład przeprowadził Pan Artur Piechna ps. „Morski”.

„Ta wybitna postać-legenda utwierdziła nas w przekonaniu, że wszystko, co w naszym życiu robimy musi być okupione ciężką, intensywną pracą i wyrzeczeniami, które kiedyś w przyszłości zaowocują” – komentuje wydarzenie mjr Piotr Pietrzak, zastępca dowódcy 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu.

Pan Artur Piechna, ps. „Morski” urodził się w 1928 roku w Warszawie. Od 3 sierpnia 1944 r. do 16 września 1944 r. czynnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był łącznikiem Armii Krajowej, który dostarczał rozkazy w Broniszach, Laskach, Izabelinie, Mogile Powstańczej, Zaborowie, Zaborówku i Lipkowie (obszary Puszczy Kampinowskiej).  W Puszczy Kampinowskiej „Morski” poznał ks. Stefana Wyszyńskiego (późniejszego Prymasa Polski), który w tamtym czasie był powstańczym kapelanem na tamtym terenie.

W dniu 16 września 1944 r. wraz ze swoim ojcem, zostali schwytani przez Niemców i trafili do obozu pracy Gross Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Po osadzeniu w obozie pracy w Rogoźnicy, wraz z innymi więźniami, po pokonaniu pieszo około 115 kilometrów trafili do filii obozu Gross Rosen w Gablon pod Jabłońcem nad Nysą na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej.

W wieku 16 lat został pozbawiony imienia i nazwiska, a w zamian otrzymał numer obozowy - 59582. W obozie Gross Rosen pracował w kamieniołomach oraz zakładach przemysłowych wytwarzających zasoby dla niemieckich armii. Został zwolniony z obozu jenieckiego 9 maja 1945 r. po kapitulacji III Rzeszy. Do rodzinnej Warszawy wracał pieszo.

Po wojnie „Morski” pracował przy odbudowie Warszawy oraz kontynuował przerwaną przez wojnę edukację. Po zdobyciu wykształcenia pracował jako nauczyciel. Zajmował się również podpisywaniem kontraktów na budowę infrastruktury drogowej na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie jest na emeryturze.

Pomimo swego sędziwego wieku angażuje się intensywnie w życie społeczne. Działa w stowarzyszeniu Sąsiedzkie Włochy oraz w Mazowiecko-Podlaskim Stowarzyszeniu Pomocy Byłym Więźniom Politycznym Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, Gett i Więzień Gestapo.

Głównym celem „żywych lekcji historii” w 8K-PBOT jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej. Kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za ojczyznę jest długiem honorowym, który każdy patriota musi spłacić.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Materiał: kpt. dr Diana WARCHOCKA oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

Oceń artykuł: 8 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    ja, w dniu 27-02-2020 11:37:40 napisał:

    A po co im wędki na pogawędce?

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Obserwator, w dniu 27-02-2020 17:03:50 napisał:

    Oni nawet nie wyglądają jak wojsko - weekendowe harcerzyki

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Obserwator, w dniu 27-02-2020 17:06:21 napisał:

    Jedyny żołnierz, ktory tam siedzi to ten starszy pan - weteran.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    koronawirus, w dniu 27-02-2020 18:45:25 napisał:

    te pistolety to na wode? PS nie myjcie rąk

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa magazynów
Budowa hal
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)