Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 września 2019

Życie i twórczość Juliana Tuwima. Specjalna wystawa dla czytelników

fot. pow.

fot. pow.

W tym roku przypada 125 rocznica urodzin Juliana Tuwima.# Z tej okazji Filia Biblioteczna w Paterku przygotowała dla swoich czytelników specjalna wystawę, która przybliży czytelnikom życie i twórczość tego pisarza.

Tuwim był nie tylko pisarzem ale także autorem wodewili, librett operetkowych oraz tekstów piosenek. Był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

Urodził się 13 września 1894 roku. Nie należał do pilnych uczniów, raczej nauka przychodziła mu z trudem. Nie okazywał zainteresowania naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką, przez co powtarzał szóstą klasę. Studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, lecz studiów nie ukończył. Należy jednak zaznaczyć, że swe próby literackie podjął wcześnie, przełożył na przykład w wieku 17 lat wiersze Leopolda Staffa – na język esperanto. Debiutował w 1913 roku utworem „Prośba”. Kolejnym przełomem w jego karierze poetyckiej było napisanie wiersza „Wiosna”. Poezja Tuwima zrywała z obecnym w Młodej Polsce dekadentyzmem – stawiał raczej na witalność i radość bycia. Był też satyrykiem, co widać w utworach dla najmłodszych, takich jak „Abecadło” i „Lokomotywa”.

Po wybuchu II wojny światowej Tuwim wyjechał do Ameryki, tam tez napisał słynne „Kwiaty polskie”, utwór nostalgiczny, wyrażający tęsknotę za ojczyzną. Po wojnie wrócił do Polski. Miejscem jego pracy został Teatr Nowy w Warszawie, w którym był kierownikiem artystycznym i literackim. Był także tłumaczem, głównie przekładał poezję twórców rosyjskich, francuskich, niemieckich oraz łacińską. Po powrocie z emigracji wraz z żoną adoptował z otwockiego domu dziecka córkę Ewę.
27 grudnia 1953 roku podczas urlopu, który spędzał w Zakopanem zmarł na atak serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Na wystawie prezentowanej w Filii Bibliotecznej w Paterku zostały wyeksponowane książki Juliana Tuwim, które znajdują się w zasobach naszej placówki.

Materiał: Katarzyna Hass/PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)