Dziś mamy 19 kwietnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

24 kwietnia 2019

"Żonkile - Łączy nas Pamięć"

W tym roku Dźwiękowe Archiwum Kcyni po raz pierwszy bierze udział w akcji # Żonkile - Łączy nas pamięć, której celem jest upamiętnienie powstania w Getcie Warszawskim.

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. Tegoroczne obchody jego rocznicy mają jeszcze jeden, dodatkowy aspekt. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Marka Edelmana, uczestnika powstania w Getcie - warto przy tej okazji także wspomnieć jego postać.

Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W działaniach zmierzających do uczczenia rocznicy powstania w Getcie Warszawskim biorą co roku udział nie tylko wolontariusze muzeum, rozdający papierowe żonkile na ulicach Warszawy, ale także instytucje, szkoły i biblioteki w całej Polsce. W tym roku dołączyło Dźwiękowe Archiwum Kcyni.

Motywów zgłoszenia udziału DAK w tegorocznej akcji było kilka. Chęć włączenia społeczności kcyńskiej w ogólnopolskie działania, ale także aspekty lokalne, dotyczące historii miejsca, w którym żyjemy. Przed II wojną światową również w Kcyni żyła społeczność żydowska, którą w momencie wybuchu wojny spotkały prześladowania i represje. Starsi mieszkańcy wiedzą o spalonej Synagodze, o rozstrzelanych na piaśnickim wzgórzu Żydówkach. A czy wiedzą o tym młodzi? Czy ich to w ogóle interesuje? Choć żydowskich mieszkańców Kcyni nie ma wśród nas, a my niewiele o nich wiemy, należy im się pamięć.

Chcemy - oprócz działań zmierzających do uczczenia powstańców w Getcie Warszawskim - przekazywać informacje na temat tego, co wiemy o mniejszości żydowskiej w Kcyni, historii jej obecności w naszym mieście i losów Żydów w czasie II wojny światowej. W ramach udziału DAK w akcji Żonkile - Łączy nas pamięć zaplanowano różnorodne działania.

Naszymi partnerami są Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni, której uczniowie przygotują papierowe żonkile - symbol pamięci o powstańcach z getta, a starsze klasy wezmą udział w specjalnych lekcjach historii. Papierowe żonkile będziemy wręczać mieszkańcom w dniu 24 kwietnia. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, drugiego z partnerów, włączą się w prace nad powstaniem filmu popularyzującego historię kcyńskich Żydów, który zostanie zamieszczony na naszym kanale Youtube.

Na dzień 24 kwietnia o g.17.30 zaplanowano spotkanie i projekcję filmu "Nie było żadnej nadziei", opowiadającego o zrywie żydowskich powstańców.

Odbędzie się ono w ramach cyklu "Ciekawość świata". Powstańcy w Getcie Warszawskim byli zdeterminowani. Nie mając wystarczającej ilości broni zdecydowali się na desperacki krok, bo chcieli umrzeć godnie, na swoich własnych zasadach. Ich decyzja spotykała się często z obojętnością mieszkańców z drugiej strony muru.

Pokażmy, że przynajmniej teraz nie są nam obojętni i że o nich pamiętamy. Zapraszamy do udziału w spotkaniu i projekcji filmu.

materiał: Justyna Makarewicz/Muzeum Polin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)