Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

10 maja 2019

"Żonkile-Łączy nas pamięć". Uczniowie pamiętają o bohaterach

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 6-10 maja br. w szkole podstawowej im. Jana Czochralskiego w # Kcyni odbywają się lekcje dotyczące powstania w getcie warszawskim.

Organizowane są w ramach akcji Żonkile - Łączy nas pamięć, mającej na celu upamiętnienie uczestników powstania w getcie warszawskim.

Szkoła przystąpiła do akcji "Żonkile" jako partner, na zaproszenie Dźwiękowego Archiwum Kcyni, które zgłosiło swój udział w tegorocznej edycji i koordynuje działania w tym zakresie. Jest to pierwszy nasz udział w tej akcji.

Młodzież z klas VI-VIII wspólnie ogląda film edukacyjny "Nie było żadnej nadziei" i dyskutuje na temat człowieczeństwa, godności, motywów, jakie kierowały bojowcami. Są to bardzo dojrzałe rozmowy poruszające kwestie dylematów i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Do młodych ludzi szczególnie przemawia temat walki o swoje, próby ocalenia w sobie człowieczeństwa - choćby poprzez podjęcie decyzji o wyborze sposobu śmierci.

Wielu uczniów, odpowiadając na pytanie o lekcję, jaką nam może dać postawa bojowców w getcie, wymienia , że "trzeba walczyć o swoje, nie poddawać się, trzeba coś robić a nie trwać biernie". Próbujemy także wspólnie, razem z nauczycielką p. Natalią Żychlińską-Nowakowską, odpowiedzieć na pytanie, jak my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji, co tych młodych ludzi pchnęło do tak rozpaczliwej decyzji. Wskazywaliśmy na dramatyczną sytuację bojowców: stracili swoje rodziny, nie mieli złudzeń co do swojego położenia, woleli umrzeć w walce, od kuli, niż w komorze gazowej.

Jaka lekcja dla współczesnego człowieka płynie z tego wydarzenia sprzed 76. lat? Rozmawiamy także o współczesnych gettach, o tym, że wciąż są wydarzenia i grupy społeczne, którymi, jak powstańcami w getcie, nie interesuje się świat.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)