Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

10 maja 2019

"Żonkile-Łączy nas pamięć". Uczniowie pamiętają o bohaterach

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 6-10 maja br. w szkole podstawowej im. Jana Czochralskiego w # Kcyni odbywają się lekcje dotyczące powstania w getcie warszawskim.

Organizowane są w ramach akcji Żonkile - Łączy nas pamięć, mającej na celu upamiętnienie uczestników powstania w getcie warszawskim.

Szkoła przystąpiła do akcji "Żonkile" jako partner, na zaproszenie Dźwiękowego Archiwum Kcyni, które zgłosiło swój udział w tegorocznej edycji i koordynuje działania w tym zakresie. Jest to pierwszy nasz udział w tej akcji.

Młodzież z klas VI-VIII wspólnie ogląda film edukacyjny "Nie było żadnej nadziei" i dyskutuje na temat człowieczeństwa, godności, motywów, jakie kierowały bojowcami. Są to bardzo dojrzałe rozmowy poruszające kwestie dylematów i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Do młodych ludzi szczególnie przemawia temat walki o swoje, próby ocalenia w sobie człowieczeństwa - choćby poprzez podjęcie decyzji o wyborze sposobu śmierci.

Wielu uczniów, odpowiadając na pytanie o lekcję, jaką nam może dać postawa bojowców w getcie, wymienia , że "trzeba walczyć o swoje, nie poddawać się, trzeba coś robić a nie trwać biernie". Próbujemy także wspólnie, razem z nauczycielką p. Natalią Żychlińską-Nowakowską, odpowiedzieć na pytanie, jak my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji, co tych młodych ludzi pchnęło do tak rozpaczliwej decyzji. Wskazywaliśmy na dramatyczną sytuację bojowców: stracili swoje rodziny, nie mieli złudzeń co do swojego położenia, woleli umrzeć w walce, od kuli, niż w komorze gazowej.

Jaka lekcja dla współczesnego człowieka płynie z tego wydarzenia sprzed 76. lat? Rozmawiamy także o współczesnych gettach, o tym, że wciąż są wydarzenia i grupy społeczne, którymi, jak powstańcami w getcie, nie interesuje się świat.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)