Dziś mamy 19 stycznia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

20 lipca 2019

Zmiany w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. 5000+ dla OSP

fot. archiwum

fot. archiwum

Rządowa nowelizacja ustawy o# ochronie przeciwpożarowej przeszła w dniu 19 lipca 2019 roku przez Sejm z nieoczekiwaną poprawką Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zmiany w ustawie polegają na dodaniu nowych zadań Ochotniczym Strażom Pożarnym. Poza akcjami ratowniczo – gaśniczymi to: organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej; upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej i propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Na realizację nowych zadań w tegorocznym budżecie państwa zarezerwowano 82 mln zł. Druhowie będą mogli się starać maksymalnie o pięć tysięcy złotych dotacji. Rządowy projekt zakładał, że jednostki OSP będą składały wnioski do MSWiA za pośrednictwem komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej wraz z opinią komendanta powiatowego/miejskiego.

W trakcie drugiego czytania Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło poprawkę, dzięki której rozdziału środków dokonują podmioty ponoszące koszty funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej (gminy) jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Została ona przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rekomendowała jej odrzucenie.

Za przyjęciem poprawki głosowało 210 posłów, w tym 27 z PiS, przeciw było 208, wstrzymało się czterech. Natomiast za przyjęciem ustawy głosowało 442 posłów, wstrzymało się trzech. Teraz ustawa trafi do Senatu. Nie wiadomo jeszcze czy po przegranym głosowaniu Prawo i Sprawiedliwość zgłosi poprawkę „naprawiającą” ustawę.

Materiał: Remiza/polski serwis pożarniczy

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 15 (15)

  ochotnik , w dniu 21-07-2019 10:25:59 napisał:

  Co to za dotacja ? na co ? Niech rząd w końcu wezmie się za zaspokajanie realnych potrzeb strażaków !!!!!! Wszystko przerzucają na barki gminy a gminy w większości mają w nosie Ochotników . Gdzie dotacje na umundurowanie ? Z KSRG ? Przypominam że obecna władza obcięła dotacje z KSRG prawie o połowę !!!! Gdzie dodatki do emerytur za kilkadziesiąt lat poświęcania się dla ratowania ludzi i ich dobytku !!!! Gdzie pomoc psychologa dla strażaków którzy biorą udział w bardzo ciężkich i traumatycznych akcjach . Przeciętny aktywny strażak ze średniej wielkości Jednostki OSP bierze więcej razy udział w akcji rocznie niż strażak zawodowy z jednostki powiatowej , nie chodzi mi o udawadnianie kto jest lepszy tylko o równe traktowanie . Ci u góry w ogóle nie mają pojęcia jak funkcjonuje ochrona PPOŻ w powiatach i gminach . W dużych miastach główną siła albo jedyną jest PSP a w powiatach bez OSP ochrona nie istnieje !!!! Mogę podać 100 przykładów z ostatnich lat albo i 1000 np. łąki , 40 ochotników na 3 zawodowców !!!! Jeszcze jakieś przykłady ? Roback !!! jakikolwiek pożar 12 zastępów po 6 osób z OSP i 2 z PSP w liczbie 5 osób . Dlaczego OSP jest tak dyskryminowane !!!! Ochotnicy nie dajcie się nabrać !!!! to kupowanie Waszych głosów !!!! Przeczytajcie na co możecie to wydać i wtedy się przekonacie !!!! Gdzie kasa na maseczki ? na kołnierze ? na hełmy ? na umundurowanie !!!! gdzie kasa na środki czystości i na pranie mundurów ? !!!! Gdzie są rozwiązania prawne zmuszające pracodawcę do puszczania pracownika na akcje !!!! Gdzie rekompensaty dla takiego pracodawcy ?!!! Pokażcie mi w Polsce drugą taką formacje jak OSP która bezinteresownie pełni służbę dla społeczeństwa 365 dni w roku 24 godziny na dobę ?!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -4 (4)

  Kierowca busa, w dniu 22-07-2019 07:20:22 napisał:

  A ja akurat jestem zadowolony, bo przez osiem lat rządów popsl nasza jednostka nie dostała ani złotówki, ani umundurowania ani sprzętu. Żyliśmy z 300 zł składki i z tego jeszcze 50 szło ma ZOSP. Wielki prezes Pawlak nie pomógł nic strażakom a ceny w sklepach związkowych to kosmos. Za PiSu w ciągu dwóch lat dostaliśmy mocną pilarkę, latarki i pomoc z nadleśnictwa. Większe jednostki dostały dużo więcej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Skup i sprzedaż części
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Deska elewacyjna
Meble kuchenne
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Kwasy...
Pieczątki Colop
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)