Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2019

Złożenie uroczystej przysięgi wojskowej. Ważny dzień dla każdego żołnierza

fot. por. dr Diana Warchocka

fot. por. dr Diana Warchocka

W najbliższą sobotę, 26 stycznia br. o godzinie 10.00 na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i # Uzbrojenia w Toruniu, ul. Sobieskiego 36, żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT złożą uroczystą przysięgę wojskową.

Będzie to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów w 2019 roku na terenie CSAiU.
Ten ważny dla kujawsko-pomorskich Terytorialsów dzień rozpocznie się o godz. 10.00 na terenie CSAiU w Toruniu. Przysięgę na sztandar CSAiU złoży ponad 40 ochotników (w tym 11 kobiet), którzy ukończą szkolenie podstawowe i rozpoczną 3-letni okres szkolenia. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 8 KPBOT.

Po zakończeniu części oficjalnej, zaproszeni goście udadzą się na żołnierski poczęstunek okolicznościowy. Będzie to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o przebytym szkoleniu i wrażeniach, które im towarzyszyły. Składający przysięgę żołnierze TSW zostali powołani do służby 11 stycznia br. w ramach projektu „Ferie w mundurze” i zasilą 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu.

W 81 blp będzie stacjonować kilkudziesięciu żołnierzy, a podczas szkoleń i kursów, które przechodzą co miesiąc terytorialsi, będzie to nawet kilkaset osób. Docelowo 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT ma liczyć około 2,5 tys. żołnierzy. Rejon odpowiedzialności kujawsko-pomorskiego batalionu to powiaty: sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, nakielski, bydgoski, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki, toruński, golubsko-dobrzyński, rypiński, lipnowski, aleksandrowski, inowrocławski, żniński, mogileński, radziejowski, włocławski. Cały czas wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień w województwie kujawsko-pomorskim.

Do końca 2019 r. sformowany zostanie 82 batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Do czasu rozpoczęcia formowania batalionów w Inowrocławiu i w Grudziądzu, batalion w Toruniu będzie przyjmował ochotników, nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także z całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT są formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy 17,5 tys. żołnierzy, w tym 14,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych, którzy tworzą trzynaście brygad rozwijanych na terenie dwunastu województw. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

materiał: por. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 10 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (3)

    Nikodem ormo, w dniu 23-01-2019 21:34:18 napisał:

    A gdzie nasz komandos słupek Armia go wzywa a go nie widać

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (3)

    zulus, w dniu 24-01-2019 00:30:04 napisał:

    buuhahhahahaaa co to jest wojsko hahahaha

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Ahmed, w dniu 24-01-2019 00:50:51 napisał:

    Jaki kraj takie wojsko. Dzisiejsza terakotowa armia. Tak samo skuteczna i śmiercionośna. I koniecznie "parytetowa" bo przecie babki to też chłopy ino trochę inne i chcom walczyć..... za wolność waszą i naszą.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Józef, w dniu 24-01-2019 13:34:09 napisał:

    Komu potrzebne takie wojsko. Szkoda naszych pieniędzy. Lepiej przeznaczyć na wojsko zawodowe. W budżecie brakuje na służbę zdrowia, na opiekę społeczną, dla nauczycieli., na pomoc dla rolników itd.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    6021, w dniu 25-01-2019 00:11:58 napisał:

    Jakby za to dobrze placili to sadze ze bylaby to druga armia w panstwie a nawet wieksza.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    ona, w dniu 25-01-2019 17:36:22 napisał:

    pieniądze przeznaczyc tam gdzie wczesniej na korupcje i złodziejstwo społeczenstwo to nie oburzało no kulture i obyczaje trudno zmienić ..a teraz wojsko programy socjalne itp w głowach sie przewraca Naród chce pracy w formie stazy jak wczesniej i to po znajomosci a jak chcesz wiecej to zagranice wyjedz

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Konstrukcje stalowe
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)