Dziś mamy 21 lutego 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2018

Żeglarska przygoda na Mazurach. Załoga zdobyła wiele nowych umiejętności

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 10-16 czerwca młodzież z nakielskiego Staszica w sześcioosobowym składzie wybrała się # na wycieczkę żeglarską na największe jeziora w Polsce. Już drugi raz uczniowie naszej szkoły poznali region Warmii i Mazur z perspektywy łodzi żaglowej. Oprócz uczniów ze Staszica była obecna młodzież z I LO w Nakle oraz z LO w Szubinie.

Szkolny jacht prowadzony był przez sternika i instruktora pana Kazimierza Stasińskiego, który ogromną wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielił się z załogą. Przed pierwszym wypłynięciem zapoznano wszystkich z zasadami bezpieczeństwa oraz jak jest zbudowany jacht. Młodzież nauczyła się kilka rodzajów węzłów i ich skuteczne użycie podczas żeglowania.

W kolejnym dniu po zrobieniu zakupów i wspólnym śniadaniu, żeglarze wypłynęli tym razem na północne jeziora mazurskie. Z jeziora Kisajno dopłynęliśmy do jeziora Dargin, przy którym zatrzymaliśmy się na pierwszy nocleg. Miejsce nazywane „Pieczarkami” jest nadzwyczaj spokojne. Długa plaża, my i natura. Nazajutrz wpłynęliśmy na jezioro Kirsajty a tuż za nim znajdowało się jezioro Mamry. Drugi postój odbywał się na Zwierzynieckim Rogu, przy którym zjedliśmy obiadokolację. Wieczorem wspólnie zorganizowaliśmy ognisko przy którym piekliśmy kiełbaski oraz śpiewaliśmy szanty integrując się z uczniami innych szkół. W trzeci dzień dopłynęliśmy do Węgorzewa na zakupy i obiad. Po południu obraliśmy kierunek na jezioro Święcajty. Dobiliśmy do pomostu „U Mazura” u którego zjedliśmy wspólny posiłek i przenocowaliśmy. Od tego momentu musieliśmy kierować się z powrotem do Centralnego Ośrodka Sportowego z którego wyruszyliśmy cumując w Rogu Pierkunowskim. Po śniadaniu odbył się chrzest w formie zabawowej młodych adeptów żeglarstwa, którzy pierwszy raz odbywali swoją przygodę na wodzie.
Przez cały tydzień pod okiem sternika młodzież praktykowała nową wiedzę. Załoga uczyła się jak prawidłowo sterować jachtem oraz jak w prawidłowy sposób ułożyć żagle. Prowadzenie jachtu przy niesprzyjających warunkach okazało się niełatwe a kluczem do sukcesu była powtarzalność czynności. Z dnia na dzień uczniowie radzili sobie coraz lepiej. Młodzi żeglarze zapoznawali się z ruchem wodnym i oznakowaniem. Na co dzień dbano o czystość jachtu a w godzinach późno popołudniowych integrowano się z innymi szkołami Powiatu Nakielskiego.
Klimat Mazur pozwolił wszystkim odejść od problemów życia codziennego, technologii czy wielkich marketów. Przy sprzyjającej pogodzie korzystano z piękna przyrody i słońca, którego przez część rejsu nie brakowało. Wycieczka szkolna miała wiele innych zalet, ponieważ nauczyła wszystkich samodzielności, pracy w zespole i organizacji wspólnie spędzanych dni. Oprócz tego uczniowie poznali nowe osoby z sąsiednich szkół spędzając z nimi aktywnie czas grając w różne gry karciane czy bawiąc się w jengę.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich miała swój niezwykły klimat, który udokumentowaliśmy małą galerią zdjęć.
Weronika, Juliusz, Norbert i Tomasz mieli okazję brać udział drugi raz w wycieczce. W tym roku do nich dołączyła Ola oraz Miłosz.

Do zobaczenia w przyszłym roku, AHOJ!

materiał: Michał Stachowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)