Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

10 lutego 2020

Zebranie OSP Drzewianowo. Podsumowanie działalności

fot. powierzone

fot. powierzone

Kolejne zebranie sprawozdawcze OSP w powiecie nakielskim. Tym razem działalność# podsumowali druhowie z Drzewianowa.

7 lutego 2020 r. odbyło się zebranie sprawozdawcze za rok 2019 Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewianowie. Tradycyjnie obrady otworzył druh Radosław Mrugowski - Prezes OSP Drzewianowo. Wśród zaproszonych osób znaleźli się: Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy Jarosław Odrobiński wraz z V-ce Przewodniczącym Rady Jarosławem Okonkiem i Radnym Rady Miejskiej Grzegorzem Bilińskim, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią druh Stefan Kubicki, Prezes Zarządu Oddziału M-G ZOSP RP w Mroczy druh Tomasz Kokoszewski, sołtys sołectwa Drzewianowo Janusz Świętoń. Z ramienia Państwowej Straży Pożarnej w spotkaniu uczestniczył Komendant Powiatowy PSP bryg. Sławomir Reszkowski. Po powitaniu przybyłych druhów, licznego grona młodzieży oraz gości przedstawiono sprawozdanie z działalności, finansowe oraz komisji rewizyjnej.

W trakcie zebrania podsumowano działalność statutową jednostki. Omówiono poziom wyszkolenia strażaków, działania ratownicze podjęte w 2019 roku, przekazano informację o pozyskanym sprzęcie i wyposażeniu. Nie zabrakło informacji z zawodów sportowo-pożarniczych, w które druhowie wraz z MDP byli zaangażowani, przez co mogą pochwalić się udziałem w zawodach na szczeblu ogólnopolskim. Na wyróżnienie zasłużyła również MDP Drzewianowo, która reprezentuje nasz region podczas licznych zawodów, również na szczeblu wojewódzkim. Ponadto poinformowano o współpracy OSP z miejscowymi organizacjami i instytucjami.

Podczas dyskusji strażacy przedstawili propozycje i najważniejsze kierunki rozwoju, a także uwagi do przedstawionych sprawozdań. Przedstawiciele MDP skierowali podziękowania do opiekunów, którzy w trakcie całego ubiegłego roku poświęcali swój czas na treningi, co umożliwiło start młodzieży w zawodach.

Aktualnie stan osobowy drzewianowskiej jednostki przedstawia się następująco: 37 członków czynnych, 25 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 11 członków wspierających, w tym Kobieca Drużyna Pożarnicza i jeden członek honorowy.

Po przedstawieniu sprawozdań i dyskusji zarząd otrzymał absolutorium. W ostatniej części obrad głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślili wzorową postawę podczas podejmowanych inicjatyw, działań ratowniczych oraz zawodów sportowo-pożarniczych.

Materiał: Paweł Przybylski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 28 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)