Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

10 czerwca 2019

Zbiegły byk schwytany. Straż Miejska wzięła udział w akcji

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 10-06-2019 roku Straż Miejska w Nakle nad Notecią otrzymała zgłoszenie od właściciela # Bazy Transportowej Skupu Zwierząt w Kosowie, o tym, że młody byk ważący około 300 kg, uciekł i aktualnie przebywa w okolicy miejscowości Karnowo.

Zgłaszający zwrócił się do Straży Miejskiej o pomoc w złapaniu zwierzęcia przy użyciu strzelby Palmera. Strażnicy miejscy udali się na miejsce, gdzie z pomocą lekarza weterynarii ustalili stosowną ilość środka usypiającego, którą następnie zaaplikowali przy użyciu strzelby Palmera zwierzęciu.

Na szczęście nic się nikomu nie stało. Byk został schwytany i umieszczony w pojeździe do przewozu zwierząt. 

materiał: Agnieszka Warmke/Straż Miejska w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 22 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)