Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

22 czerwca 2019

Zakończenie roku szkolnego. Uczniowie otrzymali świadectwa

fot. pow.

fot. pow.

19 czerwca 2019 roku o godzinie 10.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w # Szubinie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019.

Zaproszonych gości: proboszcza Jacka Pawelczyka, radną Powiatu Nakielskiego panią Beatę Danielewską - Szymczak oraz zastępcę komendanta Komisariatu Policji w Szubinie komisarza Michała Wawrzyniaka i księdza Artura Zarasia, przywitała pani dyrektor Elżbieta Kłosowska-Hilscher, która podziękowała uczniom za cały rok wspólnej pracy.

W swoim wystąpieniu przypomniała także sukcesy oraz projekty, które realizowane były w szkole w bieżącym roku. Wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców, panią Małgorzatą Rosińską, wręczyła również nagrody najlepszym i najaktywniejszym uczniom.

Byli to m.in.: Maja Gnat, Svetlana Ashikhmina, Dominika Bojewska, Michalina Kasprzak, Hanna Marchlewska, Oliwia Łukomska, Aneta Pinkowska, Gabriela Siuchnińska, Dominika Tokarczyk, Konrad Hilscher, Adrian Haus, Julia Siuchnińska, Ada Guzińska, Aleksandra Bączkowska, Kinga Kantorska, Hubert Zdralek, Igor Kotlarek, Jagoda Kaiser.

Uczniowie klasy prawno-policyjnej otrzymali także certyfikaty potwierdzające zakończenie szkolenia policyjnego, które wręczył kom. Michał Wawrzyniak.

W czasie uroczystości pożegnano księdza Szymona Lewandowskiego, który po dwuletniej posłudze w liceum, odchodzi do nowej parafii.

materiał: A. Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)