Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

14 lipca 2019

Zakończenie konsultacji publicznych. Rozmowy o rozwoju wsi i rolnictwa

fot. MRiRW

fot. MRiRW

– Bardzo wsłuchujemy się w to, co mówi społeczeństwo – podkreślił minister Jan Krzysztof # Ardanowski podsumowując zakończenie konsultacji publicznych Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030).

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że konsultacje były bardzo szeroko prowadzone i wszyscy zainteresowani mogli przekazać swoje opinie.

– To niezwykle ważny dokument, który będzie oddziaływał na tworzone prawo i kierowanie środków krajowych i unijnych na najbliższe 10 lat – stwierdził minister.

Odbyły się 4 spotkania makroregionalne i około 20 spotkań branżowych.

– Nie było żadnych uwag w odniesieniu do celów strategii, które uzyskały bardzo dużą akceptację społeczną – podkreśliła wicedyrektor departamentu strategii, analiz i rozwoju Wanda Klepacka, która omówiła przebieg konsultacji.

Głównym celem strategii jest wzrost dochodów mieszkańców obszarów wiejskich przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym polskiej wsi. Osiągnięcie zakładanego celu będzie możliwe dzięki realizacji działań zaprojektowanych w trzech celach szczegółowych i trzech obszarach, które wpływają na każdy z tych celów:
Cel szczegółowy I. Zwiększenie opłacalności produkcji rolnej i rybackiej,
Cel szczegółowy II. Poprawa jakości życia, infrastruktury i stanu środowiska,
Cel szczegółowy III. Rozwój przedsiębiorczości, pozarolniczych miejsc pracy i aktywnego społeczeństwa.

Obszary wpływające na realizację celów strategii:
- Sprawne zarządzanie rozwojem
- Stabilne finansowanie rozwoju
- Trwała zdolność kreacji i uczenia się.

Dokument zawiera 340 działań i 100 projektów strategicznych. Podczas konsultacji zwracano uwagę na kwestie dotyczące zmian klimatycznych, w tym zwłaszcza na problemy spowodowane suszą oraz na zagadnienia związane z infrastrukturą na obszarach wiejskich.                                                                                       

– Przed nami wiele lat pracy, ale musimy pamiętać, że zaniedbania w zakresie zaopatrzenia wsi w wodę, melioracji sięgają dziesięcioleci – podkreślił minister.

– To społeczności lokalne mają decydować o rozwoju, a środki mają im być przekazane – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rozwój musi być zrównoważony i przy połączeniu środków z II filara Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności można osiągnąć efekt synergii.

– Wójt, czy marszałek to organy samorządu, lecz samorządem są mieszkańcy – powiedział minister.

– Obszary wiejskie są pod opieką całego rządu, a przygotowana Strategia jest kolejnym krokiem na rzecz realizacji Programu Prawa i Sprawiedliwości – dodał podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Minister Ardanowski zwrócił również uwagę, że jednym z poważnych problemów do rozwiązania i dla rządu, i dla samorządu jest sprawa ładu przestrzennego na wsi. Ponadto zdecydowanej poprawie musi ulec kwestia przepływu informacji.

– Musimy stworzyć sieć informowania gmin – podkreślił minister.

materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 5 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    TV, w dniu 14-07-2019 18:43:50 napisał:

    Jak tak się Pan wsłuchuje ministrze to co Panu wychodzi. Zmiany, zmiany a po zmianach jak przed zmianami, a wieś umiera już od 30 lat. A jak umrze to niemcy Polaków będą żywić za darmo? Ceny w skupie jak 20 lat temu. Może by tak wszystkim pensje poobniżać do poziomu z przed 20 lat a na poczet tego dać dopłaty rolnicze i uruchomić programy finansowe jak w rolnictwie

    odpowiedz

    • 2 (2)

    solos, w dniu 15-07-2019 06:53:29 napisał:

    Patologia transformacji. Czyli jak nas okradziono i jak nas w dalszm ciągu się okrada !!!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Polak, w dniu 16-07-2019 14:28:18 napisał:

    Co ma z tego agentura polskojęzyczna , że przed wejściem do unii europejskiemu Polacy rolnicy zarabiali hodując 25 mln tuczników, budowali markę polska wieprzowina a potem agentura polskojęzyczna tak to ustawiła że mamy tucz nakładczy, w kraju propagujesię tucz nakładczy, rolnik hoduje ze 2 ml tuczników 8 - 9 mln w tuczu nakładczym. Polska importerem wiepszowiny na wyżywienie narodu. Kto to tak ustawił i kto to tak ustawia jacy zdrajcy polskojęzhczni narodu, a to tylko świnie, a co dopiero inne dziedziny życia społeczno gospodarczego ???!!!!! Kto tak na prawdę tym naszym umęczonym narodem rządzi w nie naszym interesie. Zwykły tucznik, a jakie klocki. Patologia transformacji czyli jak nas okradziono i jak nas się dalej okrada.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)