Dziś mamy 18 listopada 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

30 października 2019

Zabawy z dynią na wesoło. Dzieci na wspólnych zajęciach z rodzicami

fot. Justyna Szatlach

fot. Justyna Szatlach

W ramach projektu edukacyjnego zatytułowanego "Smacznie i zdrowo jemy, bo # zdrowi być chcemy” grupa dzieci 6 – letnich z Przedszkola "Donald” uczestniczyła wraz z rodzicami w zajęciach otwartych z okazji Święta Wesołej Dyni.

Głównym celem zajęć było: rozumienie potrzeby racjonalnego odżywiania się, wspólne uczestnictwo w zabawach z dyniami. Rodzaj zajęcia oparty był przede wszystkim o doskonalenie pojęć i działań matematycznych oraz umiejętności plastyczno – konstrukcyjnych.

Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych, w których królowała dynia.

Dzieci w skupieniu słuchały: zagadki słownej, opowiadania o pochodzeniu dyni oraz wiersza dotyczącego tematu. W każdym zakresie potrafiły odpowiadać na pytania zadawane przez nauczycielki, a także wskazywać rozwiązania na materiałach obrazkowych. Doskonale zaprezentowały swoje umiejętności językowe dzieląc wyrazy na głoski oraz wyszczególniając głoski w nagłosie i wygłosie.

Grupa potrafiła także określać kierunki w przestrzeni, rozróżniając strony lewą i prawą podczas recytacji rymowanek.

Dzieci znakomicie rozpoznały dyniowe przysmaki, a ponadto z łatwością odszukały na tablicy obrazki (częściowo zasłonięte) przedstawiające te smakowite rzeczy. Określając, dlaczego warto jeść dynię stwierdziły, iż zawiera ona witaminy i wartości odżywcze.

Grupa 6 latków świetnie poradziła sobie z zadaniami matematycznymi prawidłowo klasyfikując dynie do odpowiednich zbiorów ze względu na: kolor, wielkość, kształt, ciężar. Dzieci potrafiły przeliczyć swoje zbiory, porównać ich liczebność określając w którym z nich jest "więcej” lub "mniej” dyń, a także "o ile więcej” i "o ile mniej” ich jest.

Każdemu zbiorowi przyporządkowano odpowiednią cyfrę. Przedszkolaki doskonaliły umiejętność dodawania i odejmowania dyń w zbiorach posługując się emblematami, określały ich ilość oraz podejmowały kolejne działania matematyczne zgodnie z prośbą nauczycielki.

Dzieci na podstawie ilości klaśnięć gromadziły w zbiorach prawidłową ilość dyniowych obrazków. Ogromną frajdą dla naszych małych milusińskich okazało się zadanie polegające na ułożeniu wszystkich zgromadzonych dyń w kolejności - od najmniejszej do największej.

Zadanie to z pozoru łatwe wcale do łatwych nie należało. Dzieci musiały dobrze porównywać wysokości poszczególnych dyń, gdyż niektóre z nich były niemalże identyczne.

Punktem finalnym tego dnia było wykonanie dyniowego stworka przy współudziale rodziców. Zachowując zasady bezpieczeństwa rodzice mieli okazję wydrążyć dynie, wyciąć w nich różne wzorki (oczy, nos, usta) i wspólnie z dziećmi ozdobić je za pomocą dostępnych materiałów.

I tak powstały przepiękne i twórcze prace przestrzenne, które można podziwiać na wystawce w przedszkolnej szatni.

Za wspaniałą postawę na zajęciach nasi mali milusińscy otrzymali dyniowe medale, a ponadto mieli okazję do degustacji pysznego dyniowego ciasta upieczonego na tą okazją przez Panią kucharkę.

materiał: mgr Justyna Szatlach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)