Dziś mamy 28 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

30 października 2019

Zabawy z dynią na wesoło. Dzieci na wspólnych zajęciach z rodzicami

fot. Justyna Szatlach

fot. Justyna Szatlach

W ramach projektu edukacyjnego zatytułowanego "Smacznie i zdrowo jemy, bo # zdrowi być chcemy” grupa dzieci 6 – letnich z Przedszkola "Donald” uczestniczyła wraz z rodzicami w zajęciach otwartych z okazji Święta Wesołej Dyni.

Głównym celem zajęć było: rozumienie potrzeby racjonalnego odżywiania się, wspólne uczestnictwo w zabawach z dyniami. Rodzaj zajęcia oparty był przede wszystkim o doskonalenie pojęć i działań matematycznych oraz umiejętności plastyczno – konstrukcyjnych.

Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych, w których królowała dynia.

Dzieci w skupieniu słuchały: zagadki słownej, opowiadania o pochodzeniu dyni oraz wiersza dotyczącego tematu. W każdym zakresie potrafiły odpowiadać na pytania zadawane przez nauczycielki, a także wskazywać rozwiązania na materiałach obrazkowych. Doskonale zaprezentowały swoje umiejętności językowe dzieląc wyrazy na głoski oraz wyszczególniając głoski w nagłosie i wygłosie.

Grupa potrafiła także określać kierunki w przestrzeni, rozróżniając strony lewą i prawą podczas recytacji rymowanek.

Dzieci znakomicie rozpoznały dyniowe przysmaki, a ponadto z łatwością odszukały na tablicy obrazki (częściowo zasłonięte) przedstawiające te smakowite rzeczy. Określając, dlaczego warto jeść dynię stwierdziły, iż zawiera ona witaminy i wartości odżywcze.

Grupa 6 latków świetnie poradziła sobie z zadaniami matematycznymi prawidłowo klasyfikując dynie do odpowiednich zbiorów ze względu na: kolor, wielkość, kształt, ciężar. Dzieci potrafiły przeliczyć swoje zbiory, porównać ich liczebność określając w którym z nich jest "więcej” lub "mniej” dyń, a także "o ile więcej” i "o ile mniej” ich jest.

Każdemu zbiorowi przyporządkowano odpowiednią cyfrę. Przedszkolaki doskonaliły umiejętność dodawania i odejmowania dyń w zbiorach posługując się emblematami, określały ich ilość oraz podejmowały kolejne działania matematyczne zgodnie z prośbą nauczycielki.

Dzieci na podstawie ilości klaśnięć gromadziły w zbiorach prawidłową ilość dyniowych obrazków. Ogromną frajdą dla naszych małych milusińskich okazało się zadanie polegające na ułożeniu wszystkich zgromadzonych dyń w kolejności - od najmniejszej do największej.

Zadanie to z pozoru łatwe wcale do łatwych nie należało. Dzieci musiały dobrze porównywać wysokości poszczególnych dyń, gdyż niektóre z nich były niemalże identyczne.

Punktem finalnym tego dnia było wykonanie dyniowego stworka przy współudziale rodziców. Zachowując zasady bezpieczeństwa rodzice mieli okazję wydrążyć dynie, wyciąć w nich różne wzorki (oczy, nos, usta) i wspólnie z dziećmi ozdobić je za pomocą dostępnych materiałów.

I tak powstały przepiękne i twórcze prace przestrzenne, które można podziwiać na wystawce w przedszkolnej szatni.

Za wspaniałą postawę na zajęciach nasi mali milusińscy otrzymali dyniowe medale, a ponadto mieli okazję do degustacji pysznego dyniowego ciasta upieczonego na tą okazją przez Panią kucharkę.

materiał: mgr Justyna Szatlach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)