Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 października 2015

Z pieśnią i tańcem przez Krajnę

To tytuł projektu realizowanego w 2015 roku przez Stowarzyszenie #Krajna, który dofinansowany został w ramach otwartego konkursu ofert ze środków Gminy Nakło nad Notecią oraz Powiatu Nakielskiego.

W ramach niniejszego projektu wydana zostanie płyta audio-video zawierająca muzykę, pieśni i tańce z historycznego regionu Krajna. Będzie to pierwsza tego typu płyta łącząca dźwięk i obraz, która promować będzie bogate dziedzictwo kulturowe Ziemi Krajeńskiej, i dzięki której nie dość doceniane i niezbyt znane melodie i przyśpiewki ludowe trafią do szerszego grona odbiorców.

Wydanie płyty przyczyni się zatem do zachowania niematerialnej spuścizny Krajniaków, która do tej pory nie była opracowana w sposób, który pozwalałby na jej pielęgnowanie i przekazywanie następnym pokoleniom. Z zawartego na niej materiału korzystać będą mogły m.in. takie instytucje jak szkoły, ośrodki kultury, biblioteki prowadzące edukację regionalną z terenu całego powiatu nakielskiego.

Aranżację materiału muzycznego, który znajdzie się na płycie, przygotował p. Roman Andrzejewski (kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Sadkowianie”) w oparciu o dzieło wybitnego etnografa Oskara Kolberga „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Choreografia, prezentująca tańce krajeńskie, ułożona została przez p. Monikę Kochanowską (wieloletniego choreografa ZPiT „Krajna”).

Obecnie trwają intensywne przygotowania do nagrania części tanecznej. Praca studyjna muzyków i śpiewaczy została już zakończona.

Oficjalna promocja płyty odbędzie się 5 grudnia br. podczas Krajeńsko-Pałuckiego Festiwalu Haftu i Rękodzieła organizowanego przez partnera projektu, tj. Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego w Nakle nad Notecią. Podczas Festiwalu jego uczestnicy będą mogli wysłuchać krajeńskiego repertuaru w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” oraz odebrać bezpłatny egzemplarz nowowydanej płyty.

Materiał: Stowarzyszenie Krajna

Oceń artykuł: 57 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Budowa magazynów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)