Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 sierpnia 2016

XIX-wieczne elegantki

fot. PiMBP Nakło

fot. PiMBP Nakło

Za nami kolejny wykład Anny Sergott o historii mody. 25 sierpnia 2016 r. czytelniczki #Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle wysłuchały interesującej i bogato ilustrowanej opowieści o XIX –wiecznych elegantkach przeplatanej ciekawymi historyjkami z życia możnych.

XIX wiek często określany w literaturze mianem „wieku kobiet”. Można zadać sobie pytanie czy słusznie? W końcu jest to epoka, w której panie nie mają jeszcze  szans na zrobienie kariery naukowej, politycznej czy biznesowej. Dopiero koniec wieku przyniesie rodzajowi żeńskiemu z trudem wywalczone prawo do realizowania się na innych polach niż żona i matka, ewentualnie artystka. A jednak.

Uwaga świata skupia się na damach. To one prowadzą salony literackie, one są muzami, ale i protektorkami artystów. One także, choć nieoficjalnie pociągają za sznurki wielkiej polityki. Za wieloma wielkimi mężami stanu stoją równie niepospolite kobiety. Zatem panie musiały zachwycać. Cesarzowe Józefina, Eugenia, Elżbieta – inspirowały swoje otoczenie, również pod względem mody. Warto podkreślić, że XIX wiek przyspieszył zmiany ubioru. O ile wcześniej suknie bywały modne i po dwadzieścia lat, a nieraz przekazywano je w testamencie córkom czy wnuczkom, tak XIX w. lansuje zmiany co dziesięć lat, a nieraz i szybciej. Pojawiają się żurnale – prasa fachowa rozpowszechniana w całej Europie. Co ważniejsze od połowy XIX w. upowszechnia się odzież produkowana na masową skalę w fabrykach i sprzedawana w domach towarowych czy wysyłkowo. To co nosi się w Paryżu, dziś najdalej pojutrze będzie modne w Warszawie. Początek wieku widział kobiety jako antyczne boginie, połowa epoki zamknęła panie w gorsecie i krynolinie, a koniec pozwolił ubrać spodnie – choć jeszcze nieśmiało, bo tylko w sportowej wersji.

To zróżnicowanie, trendy zmieniające się jak w kalejdoskopie, stanowią największy urok mody owego czasu.

Na kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści ze starej szafy – czyli historia mody europejskiej od starożytności do XX w.” zapraszamy w czwartek 22 września o godz. 17.00 w bibliotece przy ul. Bartkowskiego 1 w Nakle.

Materiał: PiMBP Nakło

Oceń artykuł: 97 80

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)