Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

14 października 2019

Wyprawa w przeszłość. Szkolna rzeczywistość sprzed lat

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

4 października uczniowie klasy V c i VI c Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 w # Nakle nad Notecią wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Szkoła naszych dziadków i pradziadków” w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy.

Młodzież doświadczyła szkolnej rzeczywistości sprzed lat np. klęczenia na grochu, wymierzania kary dyscypliną, pisania piórem.

Opowieści o dniu codziennym uczniów sprzed kilkudziesięciu i więcej lat zrobiły na współczesnej dziatwie ogromne wrażenie a czasami wręcz szokowały. Po tej wyprawie w przeszłość młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach integracyjnych w kręgielni.

Wycieczkę zorganizowała p. Beata Taczyńska - Milczarek, opiekę nad uczniami sprawowały panie: Arleta Granowska, Dagmara Zemło - Deja, Lidia Zaremba - Klimek oraz Pani Iwona Bińkowska mam jednej z uczennic, której serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w życie szkoły.

materiał: Michał Wiśniewski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)