Dziś mamy 15 czerwca 2019, sobota, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2019

Wyjątkowa rocznica działalności. Ważne uroczystości szkolne

FOT. Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich

FOT. Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich

Nasza szkoła rozpoczęła swą działalność w 1889 roku. Na przestrzeni prawie 130 lat jej istnienia na # terenie wsi Trzeciewnica i Suchary miało miejsce wiele wydarzeń historycznych, wśród których najistotniejszym był zryw powstańczy z lat 1918-1919.

Wtedy to, po wielu latach niewoli narodowej, Wielkopolanie odzyskali niepodległość. Wielu powstańców wywodziło się z Trzeciewnicy i Suchar. Do dziś żyją członkowie ich rodzin.

Od roku 1990 nasza szkoła z dumą nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Jesteśmy przekonani, że żywa pamięć powstańczego zrywu - to stałe pogłębianie tożsamości narodowej i przykład wzorowego wychowania młodzieży. Dlatego pielęgnujemy tradycje powstańcze m.in. organizując w styczniu Święto Patrona. Uroczystość tę obchodzimy na pamiątkę bitwy, która miała miejsce w nocy z 7 na 8 stycznia 1919 roku w Ślesinie. Brali w niej udział mieszkańcy Suchar i Trzeciewnicy.

85 rocznicę Powstania Wielkopolskiego uczciliśmy w szczególny sposób. Nasza szkoła otrzymała sztandar. Było to efektem wieloletnich dążeń społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Jesienią 2005 roku powstał Szkolny Klub Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Młodzi potomkowie powstańców 2006 roku, podczas obchodów Święta Patrona, złożyli ślubowanie. Świadkiem tego wydarzenia był pan Marian Kadow założyciel i prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału TPPW 1018/1919 oraz inni dostojni goście.

W GOŚCINIE U PRZYJACIÓŁ - pod tym hasłem spotykają się członkowie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału TPPW 1918/19.

Reprezentacje naszej szkoły uczestniczyły w następujących:
• 2005 r. - Żnin
• 2006 r. - Pakość
• 2007 r. - Trzeciewnica (gościliśmy około 300 osób)
• 2008 r. - Rynarzewo (Zuzanna Ciaciuch, Dominika Rybarczyk i Natalia Wałęga oraz pani Małgorzata Ciaciuch)
• 2009 r. - Janowiec Wielkopolski (Justyna Totoń, Jakub Strzelewicz)
• 2010 r. - Bydgoszcz (Dominika Kostkowska, Wiktoria Mączkowska, Krzysztof Biernacki)
• 2011 r. - Kruszwica (Izabela Tomaszewska, Mikołaj Ciaciuch i Jan Leppert)
• 2012 r. - Bydgoszcz (Weronika Płaczek, Krzysztof Biernacki)
• 2014 r. - Pakość (Julia Perdoch, Nikodem Wika, Jeremiasz Wika, pani Beata Wika)
• 2018 r. - Pakość (Amelia Bartosik, Amelia Chamera, Zofia Perdoch)

Ponadto uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Zjazdach Szkół im. Powstańców Wielkopolskich we Wrześni, Poznaniu, Lusowie.
27 grudnia pamiętamy o kolejnych rocznicach wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapalając znicz na tablicy powstańczej w Nakle, uczestnicząc w lekcjach muzealnych.

Bierzemy udział w gminnych i powiatowych obchodach Powstania Wielkopolskiego. Odwiedzamy miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim, składamy kwiaty na Pomniku-Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy.

STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU WSI TRZECIEWNICA I SUCHARY oraz szkoła są organizatorami pieszych rajdów, w których uczestniczą uczniowie i harcerze ZHP Hufiec Nakło. W tym roku marsz szlakiem przesyłki powstańczej Nakło – Trzeciewnica – Suchary odbędzie się po raz VIII. W swoich działaniach jesteśmy wspierani przez NIEZAWODNYCH PRZYJACIÓŁ.
SZTANDAR NASZEJ SZKOŁY ZOSTAŁ ODZNACZONY ZŁOTYM MEDALEM OPIEKUNA MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ. Dekoracji sztandaru dokonała Teresa Kordas - Kurator Oświaty Kujawsko-Pomorski. oraz Marian Kadow - prezes Wojewódzkiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

ŚWIĘTO PATRONA 2019

Tegoroczne ŚWIĘTO otoczone było niezwykłą atmosferą 100. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości oraz 100. rocznicy bitwy ślesińskiej. Na uroczystość przybyło wielu gości: Sławomir Napierała - burmistrz, Tadeusz Sobol – starosta nakielski, Paweł Wiśniewski – przewodniczący Rady Miejskiej, pani Ewa Jaśkowska - starsza wizytator, przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Anna Biniakowska – dyrektor ZOOiR w Nakle, Grażyna Ozga – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, ks. Tadeusz Michalak - proboszcz, Barbara Strzelewicz – sołtys Suchar, Krystyna Dawidowicz - sołtys Trzeciewnicy, przedstawiciele rodzin powstańczych: Klementyna Belzerowska, Krystyna Kaczmarek, Maria Bogdan, Bernadeta Sadowska, Barbara Koczorowska, Urszula Daroń, Henryk Dembiński, Janusz Rzepczyk oraz osoby, które zainaugurowały w szkole pracę z PATRONEM – emerytowane nauczycielki: Maryla Knioła i Anna Drzonek. Pani Katarzyna Mikołajczak - dyrektor szkoły wręczyła gościom pamiątkowe rozetki.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną w kaplicy p.w. Przemienienia Pańskiego w Trzeciewnicy. Następnie wszyscy udali się do szkoły. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy film zrealizowany wspólnie przez uczniów i członków rodzin powstańczych w ramach projektu „ABC filmowania”, wystawę pamiątek o Powstaniu Wielkopolskim oraz przygotowany przez 4. Drużynę Harcerską „Cietrzewie” działającą przy szkole, montaż słowno-muzyczny zachęcający zebranych do śpiewu.

Dziękujemy przybyłym gościom za obecność i uświetnienie uroczystości ŚWIĘTA PATRONA Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

Materiał: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 9 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)