Dziś mamy 16 października 2019, środa, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2019

Wycieczka uczniów z nakielskiej Czwórki. Zwiedzali Berlin

fot.pow

fot.pow

14 czerwca br. 35 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not. odwiedziła Berlin.

Przypadająca w tym roku 30. rocznica początku przemian ustrojowych w Europie środkowo – wschodniej oraz zburzenia muru berlińskiego, zaprowadziła uczestników wyjazdu do Muzeum Muru Berlińskiego przy dawnym przejściu granicznym  Checkpoint Charlie. Bogate w symbole oraz treści muzeum jest jednym wielkim krzykiem ludzkości różnych miejsc i czasów po II wojnie światowej o poczucie wolność. Nie brak w nim odwołań do walki naszego narodu o wolność w czasach komunizmu oraz pamięci o głowach państwa, dążących do pokoju na świecie: Jan Paweł II, Ronald Regan, Michaił Gorbaczow 

Największe wrażenie wywarły jednak na odwiedzających muzeum, przykłady pomysłowości Niemców z Berlina Wschodniego oraz dawnej NRD, mających na celu uwolnienie się z totalitaryzmu komunistycznego. Podczas jednodniowego wyjazdu uczniowie zobaczyli również Reichstag, Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Plac Poczdamski, Kudamm z Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma oraz miejsce zamachu terrorystycznego z grudnia 2016r. 

Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2019”.

Wycieczkę przygotował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Lucyna Wojciechowska, Małgorzata Kwaśniewska i Dorota Kamińska.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bezpieczna droga do celu. Wybieramy materiał na modne i funkcjonalne schody

Zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i tych przydomowych schody to codzienny widok.# Ich obecność zawdzięczamy zwykle ukształtowaniu terenu, które sprawia, że zastosowanie płaskiej nawierzchni nie jest możliwe. Aby spełniały swoją funkcję, były bezpieczne, a do tego niezwykle atrakcyjne wizualnie powinny zostać wykonane z przeznaczonych do tego okładzin. Jaki materiał spisze się w tym przypadku najlepiej?

(czytaj więcej)
0

Wyprawa z naszym pupilem. Jak bezpiecznie i komfortowo podróżować samolotem

Domowe zwierzęta coraz częściej traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodzin.# Oznacza to, że podróżują z nami na wakacje czy dłuższe, zagraniczne wyjazdy do pracy. Choć transport psa lub kota drogą lotniczą nie jest już dziś wielkim kłopotem, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

(czytaj więcej)
0

Polecony z urzędu przyjdzie elektronicznie. Zupełnie za darmo

Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych.# Oznacza to, że osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu bez konieczności chodzenia na pocztę.

(czytaj więcej)
0

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w # życiu kobiety.

(czytaj więcej)