Dziś mamy 18 lipca 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2019

Wycieczka uczniów z nakielskiej Czwórki. Zwiedzali Berlin

fot.pow

fot.pow

14 czerwca br. 35 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Not. odwiedziła Berlin.

Przypadająca w tym roku 30. rocznica początku przemian ustrojowych w Europie środkowo – wschodniej oraz zburzenia muru berlińskiego, zaprowadziła uczestników wyjazdu do Muzeum Muru Berlińskiego przy dawnym przejściu granicznym  Checkpoint Charlie. Bogate w symbole oraz treści muzeum jest jednym wielkim krzykiem ludzkości różnych miejsc i czasów po II wojnie światowej o poczucie wolność. Nie brak w nim odwołań do walki naszego narodu o wolność w czasach komunizmu oraz pamięci o głowach państwa, dążących do pokoju na świecie: Jan Paweł II, Ronald Regan, Michaił Gorbaczow 

Największe wrażenie wywarły jednak na odwiedzających muzeum, przykłady pomysłowości Niemców z Berlina Wschodniego oraz dawnej NRD, mających na celu uwolnienie się z totalitaryzmu komunistycznego. Podczas jednodniowego wyjazdu uczniowie zobaczyli również Reichstag, Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Plac Poczdamski, Kudamm z Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma oraz miejsce zamachu terrorystycznego z grudnia 2016r. 

Wyjazd został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2019”.

Wycieczkę przygotował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Lucyna Wojciechowska, Małgorzata Kwaśniewska i Dorota Kamińska.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)