Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

02 listopada 2019

Wycieczka miłośników ekologii. Wrócili pełni wrażeń i doświadczeń

fot. pow.

fot. pow.

Ostatnio miłośnicy ekologii z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią# pod opieką p. Renaty Toczko, p. Grażyny Chwiłki i p. Marioli Knioły uczestniczyli w wycieczce do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku.

Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych, których celem było zbadanie czystości wody z pobliskiego zbiornika wodnego. Chętnie przeprowadzali analizy z użyciem różnorodnych odczynników i przyrządów.

Następnie odbyły się ciekawe zajęcia, w czasie których obserwowano obiekty za pomocą mikroskopów. Podczas spaceru uczniowie zwrócili uwagę na warstwową budowę lasu i charakterystyczne dla nich gatunki. Pełni wrażeń i doświadczeń młodzi ekolodzy wrócili do Nakła.

Materiał: Renata Toczko

Autorka artykułu nie wyraża zgody na jego komentowanie

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)