Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 stycznia 2020

Wycieczka do Muzeum KL Stutthof. Uczestnicy przeżyli chwilę zadumy

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Dnia 22 stycznia 2020 r. wychowankowie Zakładu Poprawczego w Kcyni, wspólnie z # wychowawcami i nauczycielami wzięli udział w wycieczce historycznej do Muzeum KL Stutthof.

Odbyła się ona w związku ze zbliżającą się 75 rocznicą wyzwolenia niemieckiego Obozu Koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Do wycieczki nasi podopieczni byli przygotowani w czasie zajęć organizowanych w grupie wychowawczej oraz na lekcjach historii przez nauczyciela.

Muzeum KL Stutthof zostało zorganizowane na terenie byłego obozu śmierci w małej miejscowości Sztutowo koło Gdańska. Ten najbliżej położony nas obóz śmierci był najdłużej funkcjonującym obozem w czasie drugiej wojny światowej, gdyż Niemcy zorganizowali go 3 września 1939 r. a został wyzwolony przez Armię Czerwoną dopiero 8 maja 1945 r.

Gestapowcy przetrzymywali w nim około 120 tysięcy więźniów głównie z Pomorza, Kujaw i Mazowsza, różnych narodowości, głównie Polaków i Żydów. Zamordowano w różnoraki sposób połowę z nich. Jakże wielu pochodziło z Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia…

Wychowankowie w pełnym skupieniu poznawali warunki życia obozowego, skali głodu wycieńczającej więźniów, brutalnych represji, jakimi byli poddawani więźniowie przez okrutnych strażników, pseudomedyczne eksperymenty niemieckich lekarzy w lazarecie obozowym oraz nieludzkie zachowania funkcyjnych więźniów.

Dotychczasowa ich swobodna i zdystansowana postawa nagle zaczęła się przemieniać. W zamyśleniu czytali grypsy, w których wygłodniali więźniowie błagali swych współtowarzyszy niedoli o jedzenie… Oglądali sztuby obozowe, łaźnie, które służyły do mordowania słabszych.

Na chwilę zatrzymaliśmy się przed doskonale zachowaną komorą gazową. Gdy weszliśmy do krematorium, w ciszy złożyliśmy przed piecami, w których spalano zamordowanych więźniów, wiązankę kwiatów i zapaliliśmy przyniesione ze sobą znicze. Chwilą zadumy uczciliśmy pamięć zamordowanych. W szklanych gablotach obok były rozsypane prochy ludzkie. Gdy się pochyliliśmy, można było wtedy wyczuć wśród chłopców napięcie i rosnące emocje…

Szybko i z ulgą wyszliśmy na zewnątrz, na pięknie świecące słońce do cichutko szumiącego lasu, aby uspokoić nerwy. Nie rozmawiając wróciliśmy do busa i wyjechaliśmy do Stegny, aby odpocząć nad brzegiem Morza Bałtyckiego. A powitało ono nas w najpiękniejszy sposób, na jaki sobie zasłużyliśmy, słoneczna pogoda i sztormowy wiatr zachęcał do nadmorskich spacerów.

Huk rozbijających się o brzeg fal zagłuszał wewnętrzny krzyk ofiar zbrodni hitlerowskich. Natura sama wskazała nam drogę do przemyśleń, do czego prowadzą nienawiść, rasizm i brak tolerancji…

W drodze powrotnej do Kcyni zatrzymaliśmy się w Malborku, aby zwiedzić miejscowe Muzeum Zamkowe. Podobnie jak do wcześniej zwiedzanej ekspozycji w Muzeum KL Stutthof, tak i do zwiedzania Muzeum Zamkowego w Malborku wychowankowie zostali przygotowani na zajęciach grupowych i lekcjach historii.

Zamek w Malborku, największy na świecie średniowieczny zamek wybudowany z cegły, wzniesiony został przez Zakon Krzyżacki w XIV wieku nad brzegiem Nogatu. W czasie działań wojennych w 1945 roku został potwornie zniszczony. Na szacunek i uznanie zasługuje wysiłek, jakie ponosi nadal nasze państwo w celu jego pełnej odbudowy i rewitalizacji. Zwiedzaliśmy głównie pomieszczenia średniego i wysokiego zamku. Z wielkim zainteresowaniem wychowankowie słuchali objaśnień pani przewodnik.

Wycieczka ta była dla naszych nieletnich doskonałą lekcją patriotyzmu i tolerancji. Rozwijała w nich poczucie dumy z bycia Polakami oraz odpowiedzialności za losy naszego kraju. Wskazała też na konieczność krytycznego, samodzielnego myślenia i zdystansowanego podejścia do natłoku informacji, jakimi są otaczani na co dzień. 

materiał: Jacek Maćkowski 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)