Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 lutego 2019

Wycieczka autokarowa do Muzeum Ziemi Szubińskiej w 100-lecie walk o Szubin

fot. pow

fot. pow

Dnia 16 lutego 2019 r., dzięki wspólnej inicjatywie dyrekcji Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im.# K. Prillowej w Kcyni oraz dyrekcji Zakładu Poprawczego w Kcyni, udało się zorganizować i przeprowadzić wycieczkę autokarową dla mieszkańców Kcyni oraz wychowanków i pracowników naszego zakładu – szlakiem pierwszej bitwy o Szubin, która miała miejsce 8 stycznia 1919 roku.

Dla nas, mieszkańców Kcyni, jest ona o tyle ważna, że wzięły w niej udział wszystkie (istniejące wtedy) trzy kompanie batalionu kcyńskiego por. J.N. Sławińskiego. Straty poniesione w czasie tego nieudanego ataku powstańczych wojsk, spowodowały wycofanie wykrwawionego batalionu kcyńskiego na mniej zagrożony odcinek frontu północnego w rejonie Mieczkowa, Gromadna i Ludwikowa w czasie późniejszych walk. Mieliśmy okazję zwiedzić teren krwawych walk sprzed 100 lat. Przejeżdżając autokarem ulicami Szubina, mogliśmy ocenić system umocnień obronnych, przygotowanych przez niemiecki III batalion Grenzschutzu  ppor. Drosta i miejscowych niemieckich kolonistów przeciwko atakującym Polakom. Odwiedzanie takich miejsc w okresie zimowym przybliżyło nam atmosferę dni sprzed wieku…

     Zatrzymując się na cmentarzu parafialnym w Szubinie, oddaliśmy hołd powstańcom Ziemi Szubińskiej pochowanym na tej nekropolii. Przeszliśmy ulicą Browarną na ulicę Glinicę, gdzie Niemcom udało się okrążyć i zniszczyć w pobliskich stodołach I kompanię kcyńską sierżanta Józefa Codrowa… Tutaj ginęli ochotnicy kcyńscy… Ocieraliśmy się o miejsca pełne specyficznej atmosfery… Po tej ewidentnej klęsce powstańcze dowództwo (sztab frontu północnego mieścił się w Kcyni) wyciągnęło wnioski i trzy dni później, 11 stycznia, przeprowadzili doskonale skoordynowany atak na Niemców, niespodziewających się tak szybkiej polskiej riposty. Zwycięstwo odniesione wtedy umożliwiło także zdobycie Rynarzewa, Łabiszyna, Złotnik Kujawskich, Żnina oraz odtworzenie linii frontu wzdłuż rzeki Noteć. Miało to wielki wpływ na dalsze losy całego powstania wielkopolskiego.  

     W Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmana ugościła nas dyrektor tej placówki pani Kamila Czechowska, która zapoznała nas z filmem pt: „Jedno miasto”. Został on poświęcony walkom o Szubin w czasie powstania wielkopolskiego. Zobaczyliśmy także ekspozycję poświęconą historii tego miasta. Mieliśmy również okazję obejrzeć film poświęcony Leonowi Prauzińskimu – powstańcowi, artyście malarzowi, który w swej twórczości uwiecznił na wielu obrazach bohaterski czyn Wielkopolan z 1918/19 roku. Poniósł za to dotkliwą karę, gdyż Niemcy zamordowali go w 1940 r. w Poznaniu.

     Dla wszystkich uczestników wycieczki była to niezwykła, żywa lekcja historii. W szczególności dla wychowanków naszego zakładu, którzy mieli okazję dowiedzieć się ciekawych szczegółów z dziejów naszego regionu w inny, bardziej przystępny i naoczny sposób. 

materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)