Dziś mamy 6 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 maja 2019

Wspomnienie Albina Rudaś. Uczestnika bitwy o Monte Cassino

fot. pow.

fot. pow.

We Włoszech trwają uroczystości upamiętniające uczestników bitwy o # Monte Cassino. W Kcyni hołd oddano uczestnikowi tej bitwy - Albinowi Rudaś.

18 maja 1944 r. zakończyły się długotrwałe i krwawe walki o wzgórze Monte Cassino, otwierające drogę na Rzym. W tym roku obchodzimy 75. rocznicę tego wydarzenia.

Natarcie rozpoczęło 11 maja, a zakończyło w dniu 18 maja 1944 roku zdobyciem ruin klasztoru. Niewielu z kcynian wie, że na terenie naszej gminy mieszkał uczestnik tej bitwy, Albin Benjamin Rudaś (1908 -1988). W rocznicę zwycięskiego szturmu na wzgórze Monte Cassino hołd uczestnikowi bitwy oddali Burmistrz Kcyni Marek Szaruga i Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant.

Na jego grobie złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicze - znaki pamięci o bohaterach.

Poprzedniego dnia grób Albina Rudaś odwiedzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Kcyni z nauczycielem Rafałem Jankowskim, którzy wysłuchali opowieści o jego drodze wojennej - od dalekiej Workuty, przez Teheran, Kair, wzgórze Monte Cassino do Rzymu i Londynu. Justyna Makarewicz przedstawiła im biografię Albina Benjamina Rudaś oraz okoliczności szturmu, w którym uczestniczyli żołnierze II Korpusu Polskiego.

Klasztor benedyktynów i wzgórze były kluczową pozycją na linii Gustawa. Wcześniej wzgórze bezskutecznie próbowali zdobyć żołnierze amerykańscy i angielscy w styczniu 1944 roku, a następnie w lutym siły hinduskie i nowozelandczycy.

W marcu 1944 roku - jak wiemy ze wspomnień gen. Władysława Andersa - generał Leese przedstawił mu propozycję, by w szerokim ataku na linię Gustawa, zasadniczą siłą w ponownym szturmie na wzgórze stanowili polscy żołnierze z II Korpusu.

Generał Anders miał tylko kilka minut na decyzję. We wspomnieniach, zamieszczonych w książce "Bez ostatniego rozdziału" czytamy: "Dla 2. Korpusu Polskiego przewidziano najtrudniejsze zadanie zdobycia w pierwszej fazie wzgórz Monte Cassino, a następnie Piedimonte. Była to dla mnie chwila doniosła. Rozumiałem całą trudność przyszłego zadania Korpusu. (...) Zaciekłość walk w mieście Cassino i na wzgórzu klasztornym były już wówczas dobrze znane. Mimo że klasztor Monte Cassino był bombardowany, mimo że oddziały i czołgi sojusznicze dochodziły przejściowo na sąsiednie wzgórza, mimo że z miasta Cassino zostały tylko gruzy, Niemcy utrzymali ten punkt oporu i nadal zamykali drogę do Rzymu. Zdawałem sobie jednak sprawę, że Korpus i na innym odcinku miałby duże straty. Natomiast wykonanie tego zadania ze względu na rozgłos jaki Monte Cassino zyskało wówczas w świecie mogło mieć duże znaczenie dla sprawy polskiej. Byłoby najlepszą odpowiedzią na propagandę sowiecką, która twierdziła, że Polacy nie chcą się bić z Niemcami".

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)