Dziś mamy 25 sierpnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

01 maja 2019

Wsparcie dla młodych rolników. Nawet 150 tysięcy złotych premii

fot. arch.

fot. arch.

Od 31 maja do 29 czerwca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o # wsparcie od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. W tegorocznym naborze wprowadzono korzystne dla rolników zmiany, w tym podwyższono kwotę premii - do 150 tys. zł.

Kto może uzyskać wsparcie?
O "Premię dla młodych rolników" może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, powinna uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Jakie są warunki otrzymania pomocy?
Jednym z warunków przyznania 150 tys. zł. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkość ekonomiczna (SO) nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.
Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższej niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 ha. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 8 punktów.

Jak będzie wypłacana premia?
Premia w wysokości 150 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach:

I - w wysokości 120 tys. zł - na wniosek o płatność pierwszej raty złożony po spełnieniu przez młodego rolnika warunków, z zastrzeżeniem których została wydana decyzja o przyznaniu pomocy, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia tej decyzji;
II - w wysokości 30 tys. zł - na wniosek o płatność drugiej raty złożony po realizacji biznesplanu.
Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę 150 tys. zł premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.

materiał: ARMiR

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (10)

  Bombolaja , w dniu 02-05-2019 08:58:42 napisał:

  Może czas wspomóc młodych przedsiębiorców? Tylko rolnik i rolnik są też inne dziedziny działalności, które rozwijają ten kraj... Ale swoją pracą i własnoręcznie zarobionymi pieniędzmi. Dostają dotacje na sprzęt dopłaty do paliwa, dotacje na utwarzanie stawów, w razie nieurodzaju odszkodowania. Natomiast inni są karani za to że pracują.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  miastowy, w dniu 02-05-2019 17:07:40 napisał:

  tym bambra to sie w dupach poprzewraca ciagle jakies dotacje .Jeszcze zboze dobrze nie wrzeszlo to juz o suszy pier...a i odszkodowanie, ale ubezpieczyc nie bo drogo. ale caly dzien samochodem po Nakle jezdzic to nie drogo. Caly rok nic nie robia ale nawet kury na podworku nie maja

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -1 (3)

  Murzyn , w dniu 02-05-2019 21:21:03 napisał:

  Wielkie Pieniądze co chwilę dostają dopłaty do hektara po 600 czy 800zl a jak u ich pracujesz to zapierdal po 14 czy 16godz i liczą po 10zl na godz.... A oni nowymi samochodami i nie wspomnę o tym że na dzieci dostają jeszcze po 500plus a można powiedzieć że małymi pieniędzmi nie obracają a ciągle źle i mało..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  jadwinia, w dniu 03-05-2019 10:24:25 napisał:

  Niektórym rolnikom to przewraca się w głowie ciągle mają mało, jak nie byliśmy w unii mieli zero kasy i było dobrze. Kombinuja na wszystkie strony, pieniadze nie wykorzystują na to co powinni,ale takie mamy kontrole jak to w naszym kraju.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Xxx, w dniu 06-05-2019 07:49:24 napisał:

  Jak masz swoją działalność to ZUS i US cię zjadają tylko im się płaci i nic nie dają a bambry na każdym kroku rok w rok dostają bo im się należy a nikt ich nie kontroluje na co pieniądze idą z dopłat jak by zainwestowali w porządne nawozy to by problemu z urodzajem nie mieli a tak tylko czekają na kolejne wypłaty z odszkodowania.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Posnet Mobile HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Meble kuchenne
Wypożyczalnia samochodów
Masaż gorącymi kamieniami
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)