Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2019

Wspaniała integracja pokoleniowa. Czas nauki połączony z zabawą

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

W grupie Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie okres # adwentu rozpoczął się od aktywności z Uczymy Dzieci Programować po daltońsku.

Tradycja połączona z nowoczesnością. Już pierwsza bombka odsłonięta w choinkowym kalendarzu adwentowym dotyczyła wspólnej lekcji nauki kodowania z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie.

Konstruktywne, radosne spotkanie w auli LO, było pełne wyzwań i pozytywnych emocji. Wszyscy na początku nieśmiało, a później odważnie włączyli się do zabawy w programowanie.

Pani Aurelia Kasprzak, nauczycielka lekcji kreatywnej, wyraziła swoją opinię na temat obecnej uaktywnionej tego dnia młodzieży: "dobrze się bawiła i poznała wiele intetesujących rzeczy".

Natomiast uczniowie: Ola, Dominika, Kamil i Piotr, nasi wolontariusze podczas spotkania byli liderami. Swoją aktywność wyrazili na koniec refleksją, iż zajęcie daltońskie ukazało im przyjemną naukę poprzez dobrą zabawę.

Wspaniała integracja pokoleniowa umożliwiła wymianę doświadczeń, dzielenie się aktywnością mającą na celu zdobycie wiedzy algorytmicznej.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 75 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)