Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2018

Woda nie ma przed nimi tajemnic. Cykl zajęć bardzo spodobał się dzieciom

fot. pow.

fot. pow.

W roku szkolnym 2017/18 nasze przedszkole nr 2 w Szubinie już po raz kolejny  włączyło się do # realizacji Programu Edukacyjnego Mamo, Tato, wolę wodę!

Przystąpienie do programu spotkało się z aprobatą ze strony rodziców.
W ramach programu dzieci brały czynny udział w cyklu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przygotowanych w oparciu o założenia i materiały udostępnione przez organizatora. Zaproponowane scenariusze były modyfikowane przez nauczycielki w celu optymalnego dostosowania ich do możliwości rozwojowych, potrzeb i poziomu aktywności przedszkolaków z poszczególnych grup.

Witaj przygodo! - pod tym  hasłem przedszkolaki rozpoczęły rozpoczęły realizację programu. Wysłuchały opowiadania o Zdrojku i jego przyjaciołach Zosi i Krzysiu. Główny bohater Zdrojek zaprosił dzieci do wędrówki, do której wszyscy musieli się przygotować. Zadaniem dzieci było wybranie potrzebnych produktów i przedmiotów, które są niezbędne do wędrówek. Przedszkolaki zapamiętały, co należy spakować do plecaka i narysowały, co zabrałyby ze sobą. Kolejnym zadaniem było pokazanie w formie ruchu, mimiki podczas zabawy ruchowej przy muzyce, co odczuwają, gdy czują pragnienie. Dzieci bez większych trudności potrafiły określić i nazwać co czują, gdy ich organizm domaga się nawodnienia. Utworzyły mapę objawów niedoboru wody. Zainteresowała ich informacja, ile ludzki organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Dzieci naklejały kubeczki do „piramidy zdrowego nawodnienia”, których ilość była uzależniona od wieku dzieci. Przedszkolaki zapamiętały, że powinny wypijać trochę więcej niż 6 kubków wody dziennie.  Z chęcią piją wodę podczas zabaw dowolnych oraz po większym wysiłku fizycznym. Dzieci pokolorowały kubeczki wybierając dowolne kolory kredek. Duże zaciekawienie wzbudziło  w nich pytanie „W jaki sposób możemy sprawdzić, czy  pijemy wystarczającą ilość wody?” .

Po pokazaniu dzieciom wzornika koloru moczu duża ilość z nich wiedziała jaki jest kolor ich moczu rano, gdy wstaną oraz w przedszkolu. Wzornik ten został umieszczony w widocznym miejscu w toalecie dziecięcej.

Tam, gdzie bije woda Woda? to dla przedszkolaków oczywistość! po prostu jest! jest w kranie , pod prysznicem, w basenie, w butelkach na półkach w sklepie, jest gdy pada deszcz...Jest i już! Cykl zajęć Tam, gdzie bije woda wprowadził u dzieci lekką konsternację i dał powody do zastanowienia się nad tym tematem. Plansze i filmy edukacyjne pozwoliły dzieciom przybliżyć ten dość trudny temat pochodzenia wody. Był dobrą okazją do poruszenia tematu braku wody i konieczności jej oszczędzania. Przedszkolaki po raz kolejny zostały uwrażliwione, iż wolno pić tylko czystą wodę i unikać tą, której pochodzenia nie znamy. To była też doskonała okazja do przypomnienia dzieciom zasad zdrowego żywienia i piramidy, którą już wcześniej poznały. . W ramach poszukiwań źródeł wody przedszkolaki wykonały samodzielnie sałatkę owocową.  

Drzewa są dla nas ważne - realizacja zajęć  pozwoliła przybliżyć dzieciom nie tylko znaczenie wody w życiu człowieka, ale także  rolę i znaczenie drzew w naszym życiu. Zarówno tych pojedynczych, jak i całych obszarów leśnych. Równocześnie było to dobrą okazją do poruszania niełatwych problemów ochrony środowiska. Podczas różnorodnych  zabaw dzieci rozmawiały o tym, czym jest las i jak o niego dbać odwołując się do własnych  doświadczeń z pobytu w lesie.

Dzieci wraz z rodzicami w  przedszkolu i z rodzicami w domach wykonały makiety drzew, które ozdobiły przedszkolne szatnie.
Tajemnice lasu- podczas realizacje tego cyklu  zajęć dzieci zgłębiły tajemnice lasu. W czasie rozmowy przy obrazkach, zabawach ruchowych i plastycznych poszerzyły wiedzę o typach lasów i roli drzew.
Poznały proces sadzenia drzew i uzmysłowiły sobie, że warto to robić. W czasie zajęcia kształtowały postawę właściwego zachowania się w środowisku naturalnym, jakim jest las.
Bądźmy eko - dzieci zapoznały się z pojęciem segregowania odpadów za pomocą samodzielnych doświadczeń, zadań, pogadanki i zabawy ruchowej.
Wprowadzeniem do tematu było opowiadanie o wielkiej wyprawie Zdrojka, Zosi i Krzysia. Dzieciom  podczas zajęć towarzyszył Zdrojek - maskotka, z którą dzieci poszły na spacer poszukiwać pojemników do segregacji śmieci. Zdrojek wraz z dziećmi segregował śmieci do odpowiednich pojemników.

Dzieci wiedzą, że warto segregować odpady, gdyż można niektóre ponownie wykorzystać i przetworzyć.
Niezwykła  butelka- dzieci  wzięły udział w zabawach związanych z recyklingiem ,, trudne słowo, prosta sprawa’’. Wysłuchały kolejnej przygody Zdrojka i jego przyjaciół, które przybliżyły im znaczenie słowa recykling .Dzieci w ramach realizacji tego cyklu zajęć wykonały instrument z butelki po wodzie oraz pracę plastyczną ze znakiem recyklingu z wykorzystaniem nakrętek , gazet, butelek pod hasłem ,, Żyję zdrowo- recyklingowo’’ , pracę przestrzenną ,, Pociąg zdrowia’’. Wykorzystując zużyte butelki po wodzie założyły zieloną hodowlę, powstały zabawne recyklingowe stworki.
Dzieci obejrzały teatrzyk sylwetowy w wykonaniu rodziców Słoneczek w oparciu o opowiadanie  MAMO, TATO WOLĘ WODĘ- autor  scenariusza
Anna Ucińska - nauczyciel przedszkola
Dzieci w zabawach parateatralnych wykorzystały sylwety kropelek wody do swobodnych rozmów na tematy związane z wodą.

Zorganizowane zostały też zajęcia otwarte z czynnym udziałem rodziców. Zajęcia związane były z pozytywnym wpływem wody na nasz organizm oraz jej znaczenie dla całego środowiska. Zadania, które dzieci wraz z rodzicami musiały wykonać, były związane z wodą. Dzieci tańczyły z rodzicami z błękitnymi chustami i folią. Poznały ciekawostki na temat wody.

Zwieńczeniem obcowania z tym życiodajnym źródłem było malowanie deszczu wspólnie z rodzicami na folii spożywczej.
Przedszkolaki  wybrały się też do prywatnego muzeum nurkowania „Wodnik” w Szubinie, gdzie szukały odpowiedzi na pytanie „Jakie tajemnice skrywa  jeszcze woda?”. Na miejscu Roman Berendt - instruktor nurkowania zapoznał dzieci z podstawowym sprzętem do nurkowania.

 Każdy, kto nauczy się pływać, może samodzielnie sprawdzić jakie tajemnice i ciekawostki można znaleźć w wodzie dzięki masce, fajce i płetwom. Oprócz pięknej flory  i fauny niestety znajduje się tam duża ilość śmieci i innych niepotrzebnych odpadów. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały także kolekcję sprzętu retro do nurkowania i zobaczyły spreparowane zwierzęta wodne: kraba, raka, rozgwiazdy i jeżowce oraz różne gatunki muszli.
Dzieci dowiedziały się, że w kontaktach z wodą należy zachować bardzo dużą ostrożność i bez opieki dorosłych nie wolno dzieciom do niej wchodzić. Dbając o wody- rzeki, jeziora  i morza  mamy niezbędną dla ludzi, zwierząt i roślin wodę, która znajduje się na całej kuli ziemskiej ale jest jej coraz mniej, a musi służyć wszystkim, gdyż bez niej nie będzie życia.

materiał: Anna KluskaOceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Blacharstwo
Lakiernictwo
Pomoc drogowa
Szafy przesuwne
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Mikrodermabrazja
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)