Dziś mamy 24 kwietnia 2019, środa, imieniny obchodzą:

12 września 2018

Woda, drogi i oświetlenie. Wielu mieszkańców na zebraniu

fot. LZ

fot. LZ

Zebranie w Smolnikach przyciągnęło wielu mieszkańców tej rozległej wsi. Byli ci, którzy w sołectwie # mieszkają od pokoleń oraz ci, którzy wprowadzili się dopiero niedawno.

Głównym tematem zebrania był oczywiście podział funduszu sołeckiego na rok 2019. Jednak zanim do tego doszło, sołtys wsi Iwona Lis powiedziała, co zostało już zrobione w roku bieżącym, a co jeszcze czeka na realizację. Otrzymała także podziękowanie za wsparcie od OSP Szubin (dla sołtysa, Rady Sołeckiej i wszystkich mieszkańców).

Mieszkańcy do podziału mieli 25 tys. 878,04 zł. Dyskusja była bardzo długa, jednak ostatecznie zadecydowano, że pieniądze przeznaczy się na:

zakup blaszanego garażu – 2000 zł,
doposażenie OSP Szubin – 900 zł,
zakup tablicy informacyjnej – 1250 zł,
promocja gminy – 1500 zł,
projekt budowy oświetlenia na ul. Słonecznej i w starej części Smolnik – 13.000 zł,
zakup kamienia na drogi – 7128,04 zł.

W tak rozległym sołectwie potrzeb jest wiele. Problemem są przede wszystkim drogi (w znacznej większości nieutwardzone) oraz brak oświetlenia. Mieszkańcy podkreślają, że teraz wiele dróg niszczy sprzęt jeżdżący na budowę S-5. Niektórzy uważają też, że sypanie kamienia na kilka dróg naraz to wyrzucanie pieniędzy w błoto. - To i tak nic nie daje, zróbmy jedną drogę, ale porządnie – zauważył jeden z mężczyzn. Trudno jednak dojść do porozumienia, od której zacząć, bo jest ich tak wiele. Problemem jest także brak chodnika na ulicy Łabiszyńskiej. - Piesi nie mają się gdzie podziać. Tam się czeka na tragedię – mówią kobiety. Okazuje się, że gmina kupiła projekt budowy chodnika z własnych pieniędzy (choć droga należy do Zarządu Dróg Wojewódzkich) i do 24 września ma się okazać, czy województwo podejmie się realizacji inwestycji.

Burmistrza Artura Michalaka pytano także o doświetlenie sołectwa. - Pisaliśmy w tej sprawie wnioski i nic – mówi sołtys wsi. Jak wyjaśnił włodarz, w tym roku nie postawiono żadnej lampy z budżetu gminy, było kilkanaście lamp z funduszy sołeckich oraz 68 opraw oświetleniowych. - Cały czas jesteśmy w sporze z Eneą. Jeżeli postawimy słup oświetleniowy, musimy oddać go Enei. To przekazywanie gminnego majątku spółce i nie zgadza się na to nasz skarbnik oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Mamy opracowany projekt doświetlenia całej gminy i oczywiście znajdują się tam Smolniki – powiedział Michalak.

Kolejnym ogromnym problemem mieszkańców starej części wsi jest brak wodociągu. Muszą oni korzystać z przydomowych studni, a są takie, w których woda już się kończy. Radny Roman Danielewski wyjaśnił mieszkańcom, że KPWiK w Szubinie kończy już opracowywanie dokumentacji budowy wodociągu. - Jestem po rozmowie z prezesem, który powiedział mi, że budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Powstanie około 8 km wodociągu za 800 tys. zł. Jeżeli uda się szybko załatwić projekt, to jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę – odpowiedział radny.

Zwracano także uwagę na zarośnięte pobocza i szkolny przystanek autobusowy, przy którym należałoby wykosić pokrzywy, a jeden z mieszkańców zapytał, dlaczego dyrektor SP nr 1 w Szubinie wróciła po wakacjach na stanowisko. - Jakie są zarzuty wobec pani dyrektor? Jej syn jest pokrzywdzony, a nie winny. Kuratorium nie miało żadnych zastrzeżeń co do dyrekcji – odpowiedział Artur Michalak.

Oceń artykuł: 4 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (20)

  Zdrowy obywatel, w dniu 12-09-2018 13:46:08 napisał:

  Syn pani dyrektor jest pokrzywdzony? Biedny... Mam nadzieje, że służby zapewniły odpowiednie warunki w sanatorium, żeby mógł beztrosko odpocząć po tej całej nagonce na niego. Oczywiście muszą zapewnić dostęp do szybkiego internetu, by dalej mógł wysyłać filmiki pornograficzne z Sobą w roli głównej, DZIECI czekają na nowe odcinki. Miejsce pedofila jest w więzieniu i nikt nie ma prawa nazywać go pokrzywdzonym.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  mieszkańcy8506, w dniu 12-09-2018 15:15:04 napisał:

  Michał my mieszkańcy Smolnik prosimy...zostań sołtysem:)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (14)

  slaw, w dniu 12-09-2018 15:42:14 napisał:

  Niedługo sołectwa będą budowały wodociągi i kanalizację z funduszu sołeckiego. Ta Gmina nic już nie robi. A przecież chyba dostaje zwrot części wydanych z funduszu sołeckich pieniędzy. Proponuję się tym zainteresować.

  odpowiedz

  • -2 (14)

  edi, w dniu 12-09-2018 15:42:25 napisał:

  ... biedna gmina... na nic nie ma pienedzy...oj, oj...

  odpowiedz

  • 1 (17)

  Listonosz , w dniu 12-09-2018 18:03:34 napisał:

  Smolniki. Rozbudowujace sie solectwo a pan burmistrz tuz przed wyborami zaczął sie interesowac problemami tej wsi. Panie burmistrzu gdzie ta obiecana nawierzchnia z kruszywa od budowniczych drogi S 5. ???Znowu pan obiecuje i na obietnicach sie skonczy. Deklarowl pan naprawe drog i co. ???? Najlepiej jak spoleczenstwo zrobi zrzutke jak orkiestra. Jurka. Owsiaka i gmina bedzie zadowolona. Nic nie robicie dla wsi w. Gminie. Szubin. Teraz przed wyborami pamiec wam wrocila najgorsze ze macie zaniki pamieci krotkotrwalej. Czekamy na deklaracje i obietnice

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (20)

  mieszkaniec, w dniu 12-09-2018 20:11:36 napisał:

  Panie radny Danielewski co pan zrobił dla mieszkańców Smolnik kompletnie nic zajmuje się pan sprawami repatryjaciami osób z Kazachstanu a o mieszkańcach przypomina pan sobie dwa dni przed wyborami skandal nic nie zrobił pan aby zwrócić uwagę na problemy swoich wyborców .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (10)

  Uuu wstyd, w dniu 12-09-2018 21:43:47 napisał:

  Tylko umiecie narzekać i na zebraniu pić kawki! Wielcy wy mieszkańcy A ile sami co zrobiliście jest? Znajdzie się choc jeden palec?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (14)

  b, w dniu 14-09-2018 08:37:46 napisał:

  Nikt tyle nie da co burmistrz na obiecuje ,co zebranie sołeckie to obiecanki ,a nos coraz dłuższy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (8)

  Kanl, w dniu 16-09-2018 22:31:02 napisał:

  Piszesz w koło to samo od roku długi nos Pinokio to już jest nudne zmień płytę już niedługo wybory zobaczymy nos.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Krzysztof Kroczka, w dniu 17-09-2018 14:06:59 napisał:

  Szanowni Państwo! Brak oświetlenia jest bardzo poważnym problemem w zasadzie w każdej wsi naszej gminy. Macie zamiar wydać ponad połowę funduszu sołeckiego (13 tysięcy złotych z 25.878,04 zł.) na projekt budowy oświetlenia. Czy macie jakieś pisemne uzgodnienia (np. z Burmistrzem) co dalej? Czy ten projekt będzie realizowany? Kiedy? Z jakich pieniędzy? Jeśli macie już jakieś "przetarte szlaki" - pomysły na kompleksowe rozwiązanie braku lamp na wsiach, może warto się nimi podzielić z innymi sołectwami? Warto byśmy działali razem.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Novitus Nano E
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Usta - powiekszanie
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Zabiegi dla panów
Pieczątki Colop
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Botox i wypełniacze
Deska elewacyjna
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)