Dziś mamy 1 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

16 stycznia 2020

Wizyta w ośrodku „Judym”. Mundurowi poruszyli wiele ważnych kwestii

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Szubińscy dzielnicowi odwiedzili podopiecznych Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia #Pomocy Bliźniemu „Judym” w Kołaczkowie, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie i zagrożeniach związanych z okresem zimowym.

Wczoraj (15.01.20) mł. asp. Damian Ziółkowski oraz mł. asp. Tomasz Bukowski dzielnicowi z szubińskiego komisariatu odwiedzili podopiecznych ośrodka „Judym” w Kołaczkowie, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie.

Mundurowi podczas spotkania poruszyli wiele ważnych kwestii. Mowa była między innymi o zagrożeniach związanych z okresem zimowym. Dzielnicowi zwracali uwagę, aby podczas spędzania czasu poza placówką jej podopieczni mieli na uwadze panująca aurę i zachowywali się tak, by nie narazić się na utratę zdrowia czy życia.

Policjanci przypominali również przepisy dotyczące przemieszczania się po drogach pieszych. Szczególną uwagę poświęcono elementom odblaskowym, w jakie piesi winni się wyposażać korzystając z dróg, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej.

Materiał: podkom. Justyna Andrzejewska Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)