Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

04 listopada 2019

Wizyta w innowacyjnym gospodarstwie. Przyszli rolnicy poszerzyli swoją wiedzę

fot. Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

fot. Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

W środę, 23 października, uczniowie klasy I i II Technikum Rolniczego ZSP w # Samostrzelu uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do w pełni skomputeryzowanego i zautomatyzowanego blisko 1200 ha gospodarstwa rolnego Pana Kamińskiego w Kiedrowie (powiat wągrowiecki).

Pan Kamiński zajmuje się produkcją roślinną, produkcją mleka krowiego oraz bydła opasowego. Utrzymuje ponad 200 sztuk krów mlecznych o imponującej wydajności.

Właściciel umiejętnie zarządza gospodarstwem i wprowadza nowatorskie techniki, z tego powodu był wielokrotnie nagradzany w plebiscycie Wielkopolski Rolnik Roku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w oborze stały się inspiracją dla wielu okolicznych hodowców oraz samostrzelskiej młodzieży.

Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na sprzęt - roboty do podgarniania paszy i roboty udojowe, umożliwiające dój automatyczny oraz na wykorzystanie nowoczesnych metod obserwacji krów przy użyciu programu komputerowego.

Młodzież spotkała się również z żywieniowcem współpracującym z właścicielem gospodarstwa. Doradca pokazał uczniom pasze wysokiej jakości, przekazał informację na temat ich składu, optymalnego konserwowania i przechowywania.

Dzięki wyjazdowi przyszli rolnicy zdobyli cenną wiedzę i poszerzyli swoje horyzonty zawodowe.

Serdecznie dziękujemy Panu Kamińskiemu za poświęcony czas, profesjonalizm spotkania oraz możliwość zobaczenia nowatorskich rozwiązań w gospodarstwie rolnym.

materiał: Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)