Dziś mamy 10 lipca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2019

Wizyta w Wiosce Ginących Zawodów. Dzieci zwiedziły wystawę

fot. Mgr Katarzyna Geppert

fot. Mgr Katarzyna Geppert

W czwartek 28.11 dzieci 5- i 6-letnie z DONALDA odwiedziły Wioskę Ginących #Zawodów w Koronowie. Na miejscu przedszkolaków przywitał p. Tomasz, gospodarz skansenu.

Przedszkolaki usłyszały tam historię tradycji związanych z Wigilią św. Andrzeja. Dużą frajdą dla dzieciaków było lanie wosku oraz andrzejkowa wróżba pod hasłem „Kim będę jak dorosnę?”.

Po obrzędach andrzejkowych przyszedł czas na odkrywanie tajników zapomnianych rzemiosł, które dziś można uznać już za ginące. Na terenie wioski dzieci zwiedziły wystawę sprzętów dawnego gospodarstwa, tradycyjną wędzarnię, piec chlebowy oraz liczne czasowe ekspozycje przedmiotów nawiązujących do zawodów kołodzieja, bednarza i sitarza.

Poza tym przedszkolaki wzięły udział w zajęciach warsztatowych. Pierwsze z nich to warsztaty garncarskie, na których to wykonały gliniany, andrzejkowy świecznik. W warsztatach wikliniarskich wyplatały płotek z ratanu. Każdy uczestnik warsztatu wykonane przez siebie przedmioty mógł zabrać ze sobą do domu. Dodatkową andrzejkową atrakcją było spotkanie z alpaką. Przedszkolaki dowiedziały się ciekawostek z życia alpak, pogłaskały zwierzę, nakarmiły je oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na pyszny poczęstunek. Gospodarze przygotowali „ziemniaki z parownika jak u babci” oraz pieczone na ognisku kiełbaski, a do tego owocowe soki. Spędzony w wiosce czas upłynął w wesołej atmosferze. Wszystkie dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do przedszkola.

Materiał: Mgr Katarzyna Geppert

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)