Dziś mamy 11 grudnia 2019, środa, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2019

Wizyta w Wiosce Ginących Zawodów. Dzieci zwiedziły wystawę

fot. Mgr Katarzyna Geppert

fot. Mgr Katarzyna Geppert

W czwartek 28.11 dzieci 5- i 6-letnie z DONALDA odwiedziły Wioskę Ginących #Zawodów w Koronowie. Na miejscu przedszkolaków przywitał p. Tomasz, gospodarz skansenu.

Przedszkolaki usłyszały tam historię tradycji związanych z Wigilią św. Andrzeja. Dużą frajdą dla dzieciaków było lanie wosku oraz andrzejkowa wróżba pod hasłem „Kim będę jak dorosnę?”.

Po obrzędach andrzejkowych przyszedł czas na odkrywanie tajników zapomnianych rzemiosł, które dziś można uznać już za ginące. Na terenie wioski dzieci zwiedziły wystawę sprzętów dawnego gospodarstwa, tradycyjną wędzarnię, piec chlebowy oraz liczne czasowe ekspozycje przedmiotów nawiązujących do zawodów kołodzieja, bednarza i sitarza.

Poza tym przedszkolaki wzięły udział w zajęciach warsztatowych. Pierwsze z nich to warsztaty garncarskie, na których to wykonały gliniany, andrzejkowy świecznik. W warsztatach wikliniarskich wyplatały płotek z ratanu. Każdy uczestnik warsztatu wykonane przez siebie przedmioty mógł zabrać ze sobą do domu. Dodatkową andrzejkową atrakcją było spotkanie z alpaką. Przedszkolaki dowiedziały się ciekawostek z życia alpak, pogłaskały zwierzę, nakarmiły je oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na pyszny poczęstunek. Gospodarze przygotowali „ziemniaki z parownika jak u babci” oraz pieczone na ognisku kiełbaski, a do tego owocowe soki. Spędzony w wiosce czas upłynął w wesołej atmosferze. Wszystkie dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do przedszkola.

Materiał: Mgr Katarzyna Geppert

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)