Dziś mamy 20 lipca 2018, piątek, imieniny obchodzą:
16 kwietnia 2018

Wielki sukces Pawła Hejzy. Jest laureatem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

fot. I LO Nakło

fot. I LO Nakło

W dniach 11-14 kwietnia 2018 roku Paweł Hejza, uczeń klasy III prawniczej I #Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, brał udział w zawodach finałowych 48. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, które odbyły się w Centrum Animacji Misyjnej Księży Pallotynów w Konstancinie pod Warszawą.

Do tego ostatniego etapu olimpiady Paweł przygotowywał się wytrwale i bardzo intensywnie. Pierwsza część zawodów finałowych olimpiady polegała na napisaniu pracy na wybrany temat. Paweł zdecydował się na opracowanie następującego tematu:

„Tańczymy w kółko i zgadujemy,
A Sekret siedzi w środku – wie, czego my nie wiemy”. (Robert Frost)

Sens utworu literackiego – odkrywany czy konstytuowany przez odbiorcę (czytelnika, interpretatora)? W jaki sposób docieramy do znaczenia utworu literackiego? Rozważ problem, odwołując się do wybranych dzieł.

Ci uczestnicy, którzy z pracy pisemnej uzyskali co najmniej 20 punktów, zostali zakwalifikowani do części ustnej. Ten ostatni etap zawodów centralnych przeprowadzono w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Paweł zaprezentował w rozmowie z komisją wcześniej wybrane i opracowane przez siebie zagadnienia: jeden spośród tematów z zakresu wiedzy o języku oraz jeden z tematów historycznoliterackich. Paweł opracował temat związany z toposem domu oraz zagadnienie z fonologii i fonetyki języka polskiego.

Paweł otrzymał bardzo dobre noty i za część pisemną, i za część ustną zawodów centralnych. Tym samym zdobył – jako jedyny z okręgu bydgoskiego – tytuł laureata (III lokata) XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i znalazł się w elitarnym gronie najlepszych. Zdobycie tego tytułu wymagało bardzo dobrych umiejętności analitycznych i interpretacyjnych, oczytania, a także ogromnej wiedzy polonistycznej z zakresu historii i teorii literatury oraz gramatyki języka polskiego.

Tytuł laureata zwalnia Pawła z egzaminu dojrzałości z języka polskiego i gwarantuje mu celującą ocenę końcoworoczną z języka polskiego. Ponadto laureaci uzyskują prawo do przyjęcia na studia humanistyczne z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego (w pierwszej kolejności) na wiele kierunków studiów.

Pawłowi serdecznie gratulujemy!

Materiał: Ilona Świder

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 19 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)