Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

28 marca 2020

Wielkanoc będziemy obchodzić inaczej. Nie będzie tradycyjnej święconki

fot. archiwum

fot. archiwum

W ostatnim czasie było wiele informacji na temat przesunięcia Wielkanocy na wrzesień. Tak jednak# się nie stanie. W tym roku z powodu koronawirusa Wielkanoc będzie po prostu obchodzona inaczej.

Święta wielkanocne to najważniejsze święto chrześcijańskie. Wierni na całym świecie celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta te poprzedza 40-dniowy wielki post, w którym przygotowujemy się na powtórne przyjście Chrystusa. Przed samą Wielkanocą w kościołach rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień (od Niedzieli Palmowej), który jest zakończony Triduum Paschalnym (Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą). W roku 2020 Wielkanoc przypada na 12 kwietnia.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią:

- obchody Wielkiego Tygodnia odbywać się będą bez fizycznego udziału wiernych w kościołach. Księża mogą jednak celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego i prowadzić transmisje internetowe na żywo po to, aby osoby wierzące mogły włączyć się w modlitwę w swoich domach;

- msza w Wielki Czwartek odbędzie się bez udziału wiernych. Gest umycia nóg zostanie pominięty. Na zakończenie obchodów Wieczerzy Pańskiej pominięta zostanie również procesja, a Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum;

- w Wielki Piątek duchowni będą celebrować Mękę Pańską, ale w modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych oraz za osoby znajdujące się w sytuacji zagubienia;

- w wyniku dużego zagrożenia zakażeniem koronawirusem, tradycyjne święcenie pokarmów się nie odbędzie. Biskupi, w oparciu o Księgę Błogosławieństw, przygotowali obrzęd błogosławienia pokarmu przez wybranego członka rodziny;

- podczas Wigilii Paschalnej, przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie dużego ogniska i zastąpić to zapaleniem świecy. Następnie pomijając procesję należy przejść do Orędzia Wielkanocnego oraz Liturgii Słowa. W czasie Liturgii chrzcielnej należy odnowić przyrzeczenia chrzcielne, a następnie powinna odbyć się Liturgia Eucharystyczna.

W dekrecie napisano również o tym, że część obchodów związanych z Triduum Paschalnym może zostać przeniesiona na inny termin. Decyzją biskupa diecezjalnego mogą one zostać przeniesione np. na 14 i 15 września.

Oceń artykuł: 23 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)